Czym jest wszawica łonowa?

Pomimo postępu technologicznego, wciąż cierpi się na wiele różnych chorób, które były znane w ubiegłych stuleciach. Niektóre nawet, ze względu na globalizację i zmianę stylu życia, stają się bardziej uciążliwe. Jedną z nich jest niewątpliwie wszawica, która pojawia się w intymnych częściach ciała.

Wszawica łonowa, bo o niej mowa, jest chorobą pasożytniczą. Pojawia się w momencie, gdy wszy przejdą z włosów łonowych, bądź z ciała jednej osoby na drugą. Można się więc nią zarazić w kontaktach intymnych, jak również wtedy, gdy nosi się bieliznę osoby dotkniętej tą dolegliwością. Do zarażenia może także dojść w momencie, gdy korzysta się ze wspólnej łazienki, szatni, czy śpi w tym samym pokoju.

Choroba ta w przeciwieństwie do wszawicy występującej na głowie, może dotyczyć nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Wszy w takim przypadku pojawiają się na włosach łonowych, w pachwinach, na wzgórku łonowym, w okolicy ud i brzucha. Wszy łonowe gromadzą się w miejscach ciepłych i wilgotnych, stąd często trudno dostępnych. W dodatku są znacznie mniejsze od tych, które atakują skórę głowy.

Z takich powodów nierzadko zdarza się, że osoba zarażona nie wie, że na jej ciele lęgną się wszy, a następnie gnidy, czyli złożone przez pasożyty jaja. Objawy, chociaż zaczynają się z każdym dniem nasilać, przez długi czas mogą być błędnie interpretowane. Może mieć to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy okolice intymne osoby zarażonej są owłosione.

Takie środowisko sprzyja jednocześnie rozwojowi wszawicy, jak i skutecznie utrudnia dostrzeżenie mikroskopijnej wielkości pasożytów. Jednak nawet gdyby udało się je dostrzec, nie sposób ich się pozbyć bez odpowiednich
preparatów. Nie warto więc próbować zlikwidować wszawicy domowymi sposobami, tym bardziej, że mogą one doprowadzić do podrażnienia delikatnej skóry miejsc intymnych.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *