Jak przebiega wszawica łonowa?

Uczucie swędzenia jest jednym z tych, nad którymi najtrudniej zapanować. Pojawia się wtedy, gdy skóra zostanie podrażniona albo za sprawą środków chemicznych, syntetycznych tkanin, bądź też na skutek ugryzienia. Jeśli odnosi się do miejsc intymnych może się okazać, że problemem są wszy.

Mogłoby się wydawać, że te niewielkie pasożyty nie mają prawa istnieć w dobie dwudziestego pierwszego wieku. Szeroki dostęp do środków czystości, nowoczesne metody leczenia i kult młodości to jednak za mało, by wyeliminować ze środowiska wszawicę. Szczególnie dokuczliwą jej odmianą jest wszawica łonowa, która obejmuje nie tylko miejsca intymne, ale również brzuch, uda i pachwiny.

Problem z wszawicą rozpoczyna się w momencie, gdy pasożyty przejdą z jednej osoby na drugą. Jeśli żyją ponad siedemnaście dni, wówczas są zdolne do tego, by składać jaja. Jednorazowo wesz, która może się rozmnażać, składa od sześciu do ośmiu gnid dziennie. Trwa to do momentu, aż nie zdechnie, czyli mniej więcej do trzydziestego piątego dnia życia. Złożone jaja przyczepiają się do włosów, a po sześciu dniach następuje wylęg.

Jaja wszy są szarawo-białe, kuliste i mocno trzymają się owłosienia, toteż bardzo łatwo można je odróżnić od zrogowaciałego naskórka. Inne charakterystyczne cechy to zmiany skórne w postaci błękitnych przebarwień. Przyczyną powstawania plam jest wydzielina wszy, która doprowadza do rozpadu krwinek. Choroba, ze względu na liczbę składanych jaj, może rozwijać się w błyskawicznym tempie, a osobę zakażoną zaalarmuje nasilający się świąd skóry w okolicach krocza i brzucha.

Zdarza się, że wszy łonowe atakują również inne owłosione miejsca, czyli pod pachami, a także klatkę piersiową, rzęsy i brwi. Choroba więc z miejsc intymnych może rozprzestrzenić się na całe ciało. Wtedy problem będzie już nie tylko natury fizycznej, ale i psychicznej, ponieważ wstydliwa dolegliwość zakażonego przestanie być niewidoczna dla drugiego człowieka.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *