Liszaj płaski zalicza się do najbardziej uciążliwych chorób skóry. Chociaż dotąd naukowcy nie odkryli jednoznacznej przyczyny tej choroby to wiadomo, że nie korzystny wpływ pod kątem jej występowania ma przewlekły stres, stany nerwowe, choroby psychiczne czy choroby wątroby. Co więcej, liszaj płaski pojawia się najczęściej u osób po 40 roku życia, głównie u kobiet.

Objawy liszaja płaskiego

Liszaj płaski może pojawiać się w różnych odmianach. Przede wszystkim występuje na skórze ciała – głównie na dłoniach, nadgarstkach czy kostkach. Grudki są niewielkie, mają kolor mocno czerwony bądź fioletowy. Zmiany skórne zawsze doprowadzają do silnego świądu a drapanie zaostrza stan zapalny i doprowadza do przenoszenia wykwitów na zdrową tkankę skórną.

Najczęściej liszaj postępuje etapowo, rozwija się powoli zajmując kolejne partie ciała. Zdarza się jednak, iż wykwity skórne pojawiają się nagle a grudki pokrywają niemalże całe ciało.

Liszaj płaski pojawia się również na błonach śluzowych jamy ustnej, spojówkach czy narządach płciowych. Wtedy wykwity skórne przybierają postać jasnych krostek. Warto przy tym zauważyć, że liszaj płaski na błonach śluzowych może przeistoczyć się w nowotwór jeśli tylko zostanie zbagatelizowany.

Choroba może występować też na mieszkach włosowych – owłosiona skóra głowy pokrywa się wtedy guzkami, które tworzą gładkie blaszki. Te z kolei doprowadzają do całkowitego wyłysienia.

Nieco rzadziej liszaj płaski może pojawiać się na płytkach paznokciowych jednak trzeba zaznaczyć, że w takiej formie choroba jest nieuleczalna.

Liszaj płaski przyjmuje różne formy, przy czym ta najgorsza ma postać nadżerkową. Standardowo leczenie liszaja płaskiego trwa około 6 tygodni natomiast przy pojawieniu się nadżerek leczenie może trwać nawet kilka lat.

Jak leczyć liszaja płaskiego?

Jak potwierdzają medycy,

„terapię zawsze dobieramy indywidualnie, ponieważ przy liszaju płaskim niezwykle istotne są nawet najmniejsze szczegóły. W celu zapewnienia maksymalnego efektu terapeutycznego musimy więc stosować leczenie celowane, które będzie nacechowane mocą uzależnioną od wielu czynników. Wszystkim nam chodzi przecież o to, by pacjent jak najszybciej pozbył się dolegliwości i by był to efekt możliwie najbardziej trwały”

podkreśla dr Igor Michajłowski.

Tak, to prawda – leczenie zawsze musi przebiegać w sposób indywidualny bowiem liszaj płaski może nie tylko przybierać różne formy, ale także rozwijać się w różnym stopniu zaawansowania. Należy też brać pod uwagę ogólny stan pacjenta i ewentualne, towarzyszące choroby, na przykład choroby wątroby.

Leczenie najczęściej przebiega miejscowo chociaż w najbardziej zaawansowanych przypadkach koniecznym może stać się wsparcie w postaci leczenia ogólnego antybiotykoterapią.

Leczenie miejscowe przebiega przy wykorzystaniu maści i roztworów przeciwzapalnych i przeciwświądowych. Stosuje się zazwyczaj sterydy, penicylinę, erythromycynę, izoniazyd czy sulfony. Coraz częściej odchodzi się natomiast od terapii kortykosteroidami ze względu na niekorzystne skutki uboczne.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *