Usuwanie blizn

Blizny patologiczne powstają w przypadku, kiedy rana nie zagoi się odpowiednio. Okazuje się, że blizny tego rodzaju to nie tylko problem natury kosmetycznej, widoczny na skórze, ale mają też one dużo głębsze podłoże – dotykają naczyń krwionośnych i włókien kolagenowych. Wynika z tego, iż redukcja tego rodzaju oszpeceń staje się niezwykle trudna.

Rodzaje blizn patologicznych

Wyróżnia się blizny keloidy, blizny przerostowe oraz blizny zanikowe. Blizny przerostowe powstają w miejscu uszkodzenia skóry, keloidy zaś mają tendencję do rozrastania się poza granice powstałej rany. Blizny zanikowe mają tendencję do samoistnego niwelowania, powstają w wyniku stanów zapalnych i są umiejscowione na pierwszych warstwach naskórkach, to na przykład blizny potrądzikowe. Blizny przerostowe i keloidy najczęściej pojawiają się u osób młodych oraz dzieci, są również uwarunkowane genetycznie.

Blizny patologiczne powstają najczęściej w obrębie twarzy, barków, mostka czy w okolicach stawu kolanowego. Pojawiają się zawsze wtedy, gdy uszkodzenie skóry przebiega poprzecznie względem jej napięcia.

Jak wyglądają blizny patologiczne?

Blizny tego rodzaju są nietrudne w zdiagnozowaniu. To blaszki czy guzki o łagodnej, gładkiej powierzchni. Na początku są koloru ciemno czerwonego dopiero później przybierają koloryt przypominający skórę.

Niestety, okazuje się, że blizny tego rodzaju nie są tylko szpetną zmianą skórną – te po poparzeniach czy trądziku mogą przez długi czas od powstania boleć, szczypać i swędzieć a osoba, która je posiada może odczuwać napięcie skóry. I chociaż blizny nie są zagrożeniem zdrowia ani życia to niestety stają się przyczyną ogromnego dyskomfortu psychicznego. Pamiętajmy, że do chwili ich usunięcia pacjent musi przebyć długą drogę – sam proces powstawania blizny trwa średnio 6 miesięcy, drugie tyle zajmuje jej usunięcie. Warto też zaznaczyć, że nie zawsze da się całkowicie usunąć bliznę patologiczną. Co więcej, nierzadko ma ona tendencję do nawracania.

Jak leczyć blizny patologiczne?

Zdaniem medyków najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie terapii łączonej. Na szczęście istnieje co najmniej kilka skutecznych metod walki z bliznami a każda z nich musi być zalecona do stosowania przez wykwalifikowanego lekarza.

Wśród najbardziej skutecznych metod wyróżnia się presoterapię, czyli terapię uciskową, preparaty silikonowe, laseroterapię, zabiegi chirurgiczne, radioterapię czy mikrodermabrazję.

Ważna jest również profilaktyka, czyli niedopuszczanie do nawrotów pojawiania się blizn. Odpowiednia opieka lekarska przyczyni się do zminimalizowania tego ryzyka – poprzez skuteczną kurację ryzyko pojawienia się nawrotów to tylko 20%, bez leczenia to nawet 80%.

Bardzo ważne jest więc doświadczenie kliniczne lekarza. Proces leczenia blizn patologicznych doskonale pokazuje, że w dermatologii cały czas trzeba się rozwijać, uczyć nowych rzeczy i być na bieżąco z osiągnięciami świata naukowego. Tylko to pozwala na zapewnienie pacjentowi pełnego komfortu oraz najskuteczniejszego leczenia i tylko lekarzy o takich predyspozycjach i podejściu do zawodu zatrudniamy”

– podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Źródła:

http://magazynwitalny.pl/zabiegi/usuwanie-blizn/
http://sposobynazdrowie.info.pl/zabiegi-kosmetyczne/usuwanie-blizn/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *