Znamiona barwnikowe

Badania kontrolne znamion barwnikowych są nieobowiązkowe. I właśnie dlatego tak wiele osób choruje na czerniaka a nowotwór ten wykrywany jest już w stadium zaawansowanym, kiedy pacjent nie ma praktycznie żadnych szans na całkowite wyleczenie. Przypomnijmy, że czerniak, którego komórki rakowe powstają właśnie w znamionach skórnych jest najbardziej groźnym nowotworem skóry. Zasmuca też niewiedza polskiego społeczeństwa dotycząca profilaktyki zapobiegawczej. Tak naprawdę tylko systematyczne kontrole, przeprowadzane średnio raz w roku u dermatologa mogą dać pewność pełnego zdrowia, ewentualnie wykrycia raka w jego wczesnym stadium, kiedy jest on jeszcze wyleczalny i nie spowodował przerzutów na inne organy ludzkiego ciała. I chociaż jedynym, skutecznym sposobem uniknięcia nowotworu jest usuwanie znamion to ważna jest również sama pielęgnacja pieprzyków, dzięki której ryzyko wystąpienia zmian skórnych tego rodzaju zmniejsza się do minimum.

 

Jak zapobiegać występowaniu czerniaka?

 

Pieprzyki pojawiają się najczęściej na odsłoniętych częściach ciała, tych, które są narażone na działanie promieni słonecznych. To właśnie słońce działa na nie zresztą najbardziej niekorzystnie. Pamiętajmy więc, by znamiona smarować zawsze kremem z filtrami UVA i UVB i nie eksponować ich nadmiernie. Podobne działanie mają zresztą lampy wykorzystywane w solariach – to główne przyczyny występowania czerniaka. Tak naprawdę jedyną szansą jest usuwanie pieprzyków.

„Nie można zwlekać, bo w przypadku zmian nowotworowych, a zwłaszcza bardzo złośliwego czerniaka, czas ma kluczowe dla terapii znaczenie. Im szybciej zaczniemy leczenie, tym większe szanse pacjenta na dojście do zdrowia. Każdy niepokojący sygnał powinien być konsultowany z dermatologiem bezzwłocznie” – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

 

W pierwszej kolejności wycięciu powinny zostać poddane te, które narażone są na działanie słońca bądź urazy mechaniczne. Mowa tutaj więc o tych zmianach, które pojawiły się na przykład na dłoniach bądź w miejscach, w których ociera się ubranie.

Sprawdź także: Jak zadbać o skórę podczas żeglowania?

Profilaktyką powinny być też regularne badania znamion. Kontrole dermatologiczne powinny odbywać się co 6 do 12 miesięcy. Badanie znamion przebiega przy wykorzystaniu dermatoskopu. To mikroskop, który powiększa obraz znamiona nawet 15 – krotnie. Dzięki temu możliwa jest diagnoza tkanek nowotworowych czy też analiza samego pieprzyka na przestrzeni określonego czasu.

 

Kiedy pójść do dermatologa?

 

Jeśli zauważymy, że pieprzyk krwawi, wydziela się z niego inny płyn, boli, swędzi czy piecze to znak, że niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza. Co więcej, znamię o charakterze łagodnym z reguły nie zmienia swojego wglądu, ewentualnie może się powiększać wraz z rozwojem fizycznym człowieka. Niepokojąca jest natomiast nagła zmiana wielkości, struktury czy barwy pieprzyka. To syndromy, które powinny skłonić nad do zapukania do gabinetu dermatologicznego.

Źródła:

http://znamionabarwnikowe.pl/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *