Uciążliwe choroby skóry głowy

W czasie całego swojego życia wielokrotnie spotykamy się z chorobami, które dotykają rejonów skóry głowy i włosów. Ludzka skóra jest niewątpliwie narażona na zmiany środowiskowe oraz obecność szkodliwych drobnoustrojów takich jak drożdżaki i grzyby.

Nie można zapomnieć również o pasożytach, do których należą wszy i pluskwy. Jak widać lista możliwych zagrożeń jest bardzo długa, zaś schorzenia takie jak łojotokowe zapalenie skóry, bądź atopowe zapalenie skóry może być przyczyną bolesnego swędzenia, infekcji oraz osłabieniem włosów, co wywołuje w konsekwencji przedwczesne łysienie. Należy dbać o stan skóry głowy, gdyż długotrwałe niedopatrzenia mogą skończyć się wyjątkowo źle.

Podstawowe zasady higieny

Aby uniknąć schorzeń skóry należy zawsze pamiętać o podstawowych zasadach higieny, których dość często uczyliśmy się jeszcze w szkole. Korzystanie z własnych ręczników i przyborów to najlepszy sposób na uniknięcie groźnej grzybicy, zaś stosowanie specjalistycznych szamponów i peelingów do skóry głowy ochroni nas przed łojotokiem, nadmiarem sebum i łupieżem. To tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż obecne na rynku kosmetyki do pielęgnacji skóry i włosów posiadają szereg właściwości, które zapobiegają nieprzyjemnym doświadczeniom z chorobami skóry głowy. Dlatego też czasami korzystniejszym jest wydać więcej i zaopatrzyć się w produkty kosmetyczne najwyższej jakości.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli objawy chorobowe nie ustępują, bądź też nawracają po pewnym czasie; koniecznym jest udanie się do lekarza, który określi podłoże problemu i zaproponuje skuteczną terapię. W przypadku grzybicy mogą być to związki grzybobójcze, natomiast w stanach zapalnych skóry – maści łagodzące. Kto zajmuje się chorobami skóry głowy? Najczęściej są to wyspecjalizowani dermatolodzy – spr. dermatolog Gdańsk , bądź trycholodzy, którzy dzięki ukończeniu szkół medycznych są w stanie postawić odpowiednią diagnozę. Nie warto wierzyć w magiczne działanie ziół, gdyż niewłaściwe leczenie lub brak działań prowadzi najczęściej do zintensyfikowania stanów chorobowych.

Kwestia wstydu

Nie należy wstydzić się chorób głowy, gdyż tylko skuteczne rozpoznanie i leczenie jest w stanie poradzić sobie z zagrożeniem. Wszy, bądź pluskwy to nie tylko problem „biednych”. Ogromna liczba ludzi zaraża się nimi od kogoś „drugiego”. Wszawica była przez długi czas tematem tabu w polskich szkołach i przedszkolach. Czas zdać sobie sprawę z tego, iż walka z pasożytami to naprawdę nic wstydliwego.

Źródła:

http://drmalek.pl/arts/choroby-wlosow-lysienie/

http://medicinemag.pl/dlaczego-wlosy-wypadaja/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *