Erytromelalgia – bolesna dolegliwość

Coraz częściej każdy z nas zmaga się z jakąś z chorób. Są one wynikiem m.in. odżywiania, genetyki, zmian w środowisku, używek czy też po prostu zarażamy się od innych chorych. Rodzai chorób jest wiele. Można je podzielić ze względu na objawy, atakowany narząd, na zewnętrznie zachodzące procesy, na genetykę oraz wiele innych.

Jednym z rodzai chorób są choroby skóry. Do najczęstszych z nich zaliczamy łuszczycę, trądzik, opryszczkę, półpasiec, a także rumień.

Rumień występuje w postaci zaczerwienienia na skórze. Może mieć różne formy oraz kształty. Przyczyn jego powstawania jest wiele. Nieleczony może prowadzić do groźnej choroby.

 

Czym się charakteryzuje erytromegalia ?

Do najbardziej groźnych i sprawiających duży, dotkliwy ból należy rumień kończyn. Inaczej nazywany jest erytromelalgią. Objawia się napadowym zaczerwienieniem oraz ociepleniem stóp i dłoni. Powoduje silny, piekący ból. Najczęściej atakuje palce stóp. Wyróżniamy dwie postacie tego schorzenia. Pierwsza z nich to związana z zaburzeniami genetycznymi postać pierwotna. Przyczyną powstawania w formie pierwotnej są zmiany w obrębie układu nerwowego oraz w obrębie mikrokrążenia. Wyróżniamy w niej formę młodzieńczą choroby i formę występującą u osób dorosłych.

Sprawdź także: Skuteczne leczenie rumienia

Druga postać jest częstsza i występuje w przebiegu wielu chorób, jest to postać wtórna. Pojawia się w chorobach takich jak czerwienica, nadpłytkowość, przewlekła białaczka szpikowa oraz cukrzyca typu I i II. Wyróżniamy ją również w przebiegu AIDS, stwardnienia rozsianego oraz przy stosowaniu niektórych leków. Ból występujący w tym schorzeniu spowodowany jest napadowym rozszerzeniem tętniczek. Objawy bólowe występują w postaci ataków i mogą trwać od jednej godziny do nawet pół roku.

 

Profilaktyka i leczenie

Ataki te najczęściej wywołuje wysiłek fizyczny, alkohol, kofeina, cukier, spożywanie owoców oraz nadmierne ogrzewanie kończyn. Chorzy powinni w miarę możliwości wyeliminować jak najwięcej czynników, które wywołują ataki. W leczeniu oprócz leków we wlewach czy doustnych używa się kremy zawierające ketaminę i blokady nerwów. Ulgę przynosi również ochłodzenie kończyn.

 

Rumień występujący w tej odmianie jest bardzo rzadki i należy do najboleśniejszych. Medycyna jednak coraz lepiej radzi sobie z takimi przypadkami, skutecznie uśmierzając ból. Ważne jest wczesne rozpoznanie i udanie się do lekarza w odpowiednim czasie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *