Jak leczyć kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste, które są następstwem wirusa HVP są na szczęście całkowicie uleczalne, te wykwity, które swoja strukturą przypominają kalafiora można leczyć na kilka sposobów.

Okazuje się, że wirusem HPV najczęściej zaraża się w wyniku inicjacji seksualnej natomiast trzeba zaznaczyć, że jego nosicielami mogą być także dzieci a wtedy przyczyną jest między innymi nieodpowiednia higiena intymna.

Kłykciny kończyste, czyli powikłanie wirusa pojawia się u 1% populacji, która jest nosicielem HPV. Najczęściej wykwity pojawiają się w miejscach intymnych, na sromie, szyjce macicy, cewce moczowej u kobiet i prąciu, żołędziu, wędzidełku u mężczyzn. Kłykciny mogą pojawić się też na odbycie. Ich leczenie jest konieczne, bo chociaż kłykciny nie są bolesne to dają ogromny dyskomfort choremu. Co więcej, mogą być przyczyną wielu groźnych chorób, w tym raka szyjki macicy i raka prącia. Brodawki tego rodzaju są niezwykle niebezpieczne, należy udać się do lekarza specjalisty zaraz po ich zauważeniu a niedopuszczalnym jest dopuszczanie, by kłykciny powodowały blizny i zrosty skórne.

Sprawdź także: Profilaktyka czerniaka złośliwego

Podofilina i podofilotoksyna w leczeniu kłykcin kończystych

Podofilina naturalnie występuje w jabłkach a do leczenia kłykcin stosuje się 20% roztwór do smarowania miejscowego i doustnego. Lekarze wymieniają jednak sporo wad tej metody bowiem nie tylko okazuje się mało skuteczna, ale i wywoływać może szereg skutków ubocznych – to między innymi biegunka, wymioty a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenie nerek i wątroby.

Dużo lepsza okazuje się podofilotoksyna, która jest roztworem podofiliny, ale oczyszczonym z wszelkich związków toksycznych. Warto pamiętać, że tychże roztworów pod żadną postacią nie można stosować w czasie ciąży.

5-fluorouracyl

To krem do smarowania miejscowego, na małych powierzchniach skóry. Nie wolno go jednak stosować u kobiet ciężarnych ani u dzieci.

Interferon alfa

To jeden z najpowszechniejszych metod leczenia. Stosuje się go wraz z usuwaniem wykwitów, które pojawiają się na dużych partiach skóry. Interferon stosuje się w postaci iniekcji podskórnych i ma on działanie przeciwwirusowe.

Imikwimod

Zdaniem lekarzy to lek o doskonałej skuteczności. Stosuje się go miejscowo i nie tylko pozwala niwelować wykwity, ale także uodparnia przed wirusem. Co więcej, zauważono jego dobre działanie w stanach rakowych w początkowym stadium i tych przedrakowych. Ciekawostką jest też fakt, iż lek jest bezpieczny dla chorych i praktycznie nie wywołuje skutków ubocznych. Dzięki temu może być stosowany u dzieci.

Kriochirurgia

Leczenie zimnem okazuje się być skuteczne także w przypadku kłykcin kończystych. Zabiegi stosowane są najczęściej raz w tygodniu aż do zniwelowania zmian.

Leczenie laserowe

To dzisiaj najczęściej zalecana metoda walki z kłykcinami. Laser nie tylko usuwa kłykciny kończyste, ale również zapobiega nawrotom tej choroby. Co więcej, zabiegi tego rodzaju mogą być wykonywane u dzieci oraz kobiet w ciąży. Można je nawet łączyć z pomocniczą farmakoterapią.

Chirurgia

Zabiegi chirurgiczne to ostateczność w przypadku kłykcin kończystych. Stosuje się je też na rozległych partiach ciała zajętych przez wykwity. Zabieg usuwania narośli następuje w znieczuleniu miejscowym.

Ten artykuły oraz informacje w nim zawarte mają charakter jedynie poglądowy i informacyjny, nie mogą stawić jakichkolwiek porad medycznych. W celu zdiagnozowania własnego stanu zdrowia, skontaktuj się z wenerologiem.

Artyukuł powstal przy współpracy z portalem studiowizazueffect.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *