Kiła – objawy i leczenie

Należy do jednych z najgroźniejszych chorób wenerycznych, może spowodować prawdziwie spustoszenie w organizmie. Niestety trudno ją rozpoznać, a osoby zarażone często nie otrzymują odpowiedniego leczenia w porę.

Kiła daje bardzo różne objawy, które często mogą być dosyć mylące. Z tego powodu nawet lekarze mają czasem problem z rozpoznaniem tej groźnej dolegliwości. Pierwszym symptomem, który wskazuje na zakażenie, jest wstąpienie niewielkich owrzodzeń na skórze. Ponieważ są one stosunkowo nieduże, a także bezbolesne, można je łatwo przegapić. Jednocześnie w większości przypadków owrzodzenia samoczynnie ustępują. W tym czasie kiła przechodzi w formę utajoną i często nie daje żadnych objawów. Nie oznacza to jednak wyleczenia, ponieważ krętki odpowiedzialne za rozwój choroby wenerycznej nadal pozostają w organizmie i mogą przemieszczać się do różnych organów powodując nieodwracalne szkody.

Do leczenia kiły wykorzystuje się penicylinę. Antybiotyk podaje się zazwyczaj 20-30 dni. Terapia przynosi najlepsze efekty w przypadku wczesnego wykrycia choroby. Niestety czym później zostanie postawiona diagnoza, tym większe szanse, że dojdzie trwałych zmian w organizmie. Nawet po podaniu antybiotyku może okazać się, że kiła nie została całkowicie wyleczona i powróci po upływie wielu lat.

Wiele osób uważa, że syfilis nie jest chorobą, która obecnie stanowi poważne zagrożenie. Trzeba jednak pamiętać, że w ostatnich latach odnotowuje się wzrost przypadków zarażenia kiłą. Dlatego należy zawsze pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Trzeba także poznać pierwsze objawy towarzyszące chorobie, aby móc ją rozpoznać i zgłosić się na czas do lekarza.

Syfilis bez wątpienia należy do chorób, których nie można lekceważyć, Bez odpowiedniego leczenia może wyrządzić ogromne szkody w organizmie, np. w układzie nerwowym. Dlatego w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia należy jak najszybciej udać się do lekarza i podjąć odpowiednią terapię antybiotykami – pomoże to w uniknięciu wielu poważnych i groźnych powikłań.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *