Na trądzik różowaty może cierpieć nawet 10% populacji niestety dokładne statystyki w tej kwestii są praktycznie niemożliwe bowiem część chorych nie zgłasza się na specjalistyczne leczenie bądź objawy są na tyle mylne, iż przez lekarzy zostaje stawiana zła diagnoza.

 

Kto choruje na trądzik różowaty?

 

Okazuje się, że trądzik tego rodzaju występuje zazwyczaj u osób w około 40-50 roku ich życia. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn jednak to oni borykają się z najcięższymi odmianami tego schorzenia. Warto wiedzieć, że trądzik może rozwijać się nawet kilkanaście lat a większe prawdopodobieństwo jego pojawienia się występuje u osób, które w okresie dorastania cierpiały na trądzik młodzieńczy. Medycy zauważają również, że na trądzik różowaty częściej cierpieć mogą osoby o I bądź II fototypie skóry, czyli cerze bardzo jasnej.

 

Jak objawia się trądzik różowaty?

 

Trądzik różowaty objawia się etapowo. Początkowo pacjent może zauważać czasowe zaczerwienienie skóry twarzy, pojawia się też podrażnienie na przykład po użyciu nieodpowiednich kosmetyków. Dopiero w późniejszym etapie rumień praktycznie nie schodzi z twarzy, pojawiają się na niej niewielkie, czerwonawe krostki wypełnione kleistą mazią.

Sprawdź także : Leczenie trądziku różowatego 

Zmiany skórne tego rodzaju występują najczęściej na centralnej części twarzy, to jest na czole, nosie, policzkach, brodzie i podbródku. Skóra oprócz wyprysków jest przesuszona bądź nadmiernie się świeci, może też swędzieć, szczypać czy piec. Nierzadko zauważyć można popękane naczynka, czyli tak zwane pajączki, pojawia się też obrzęk twarzy. I to nie wszystko.

Niepocieszający jest fakt, iż bardzo często nieleczony trądzik różowaty prowadzi do jego przeniesienia się w okolice oczu.

„Postać oczna dotyczy około 30% pacjentów z trądzikiem różowatym. Występuje w niej zapalenie powiek, spojówek i tęczówki. U nieleczonych pacjentów choroba może objąć również przednią komorę oka oraz rogówkę. Zajęcie rogówki może być przyczyną ślepoty i w konsekwencji wymagać przeszczepu tego narządu. Chorzy skarżą się głównie na uczucie „piasku pod oczami” oraz światłowstręt. Zajęcie oczu często jest obustronne, a ciężkość nie zawsze koreluje z ciężkością zajęcia skóry. Pacjenci z tą postacią wymagają leczenia przy współpracy dermatologów i okulistów”

– mówi dr n. med. Marta Malek dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Kiedy potrzebna jest pomoc medyczna?

 

Trądzik różowaty nie może być leczony samodzielnie, bez konsultacji lekarskiej. Niestety, dostępne bez recepty środki nie tylko nie pomogą, ale mogą jeszcze bardziej zaszkodzić naszej skórze doprowadzając do zaostrzenia objawów choroby. Profesjonalnym leczeniem trądziku różowatego zajmują się dermatolodzy i to do nich powinien się zgłaszać pacjent z niepokojącymi objawami.

Jak radzić sobie z samotnością? Sprawdź http://samotnosc.org.pl/

Okazuje się, ze bardziej skuteczne i szybsze leczenie jest możliwe jeszcze w fazie początkowej choroby. Niestety, nie jest to takie proste bowiem pierwsze oznaki trądziku mogą pojawić się około 20 roku życia a wtedy absolutnie nie są diagnozowane w sposób prawidłowy.

Do lekarza powinna zgłosić się osoba, która zauważa u siebie niemijający rumień twarzy, zresztą objawy trądziku tego rodzaju są nietrudne w rozpoznaniu, jeśli tylko występują już w stopniu postępującym i nasilonym. Kolejnym niepokojącym syndromem są pękające naczynka na skórze twarzy czy obrzęk i podrażnienie po zastosowaniu dotąd nie alergizujących kosmetyków.

Źródła:

http://poradnikzdrowia.net/gdzie-wystepuje-tradzik-rozowaty/
http://sposobynazdrowie.info.pl/zabiegi-kosmetyczne/tradzik-rozowaty/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *