Blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe są następstwem trądziku. Niestety, okazuje się, że na tego rodzaju zmiany skórne narażonych jest nawet 85% osób w wieku dojrzewania – właśnie tyle boryka się z trądzikiem a aż 25% z nich wymaga specjalistycznego leczenia dermatologicznego.

Blizny powstają w miejscu wykwitów skórnych, w wyniku uszkodzenia zdrowej tkanki. W jej miejscu pojawia się tkanka łączna włóknista bądź zmiana przerostowa. Najczęściej objawem takiego stanu rzeczy są niewielkie wgłębienia na skórze, w fazie bardzo zaawansowanej pojawiają się natomiast uwypuklenia w postaci czerwonych guzków.

Charakterystyka blizn potrądzikowych

Blizny powstają przede wszystkim w wyniku bagatelizowania problemu trądzikowego bądź nieodpowiedniego leczenia. O ile sam trądzik można leczyć w łatwy sposób, stosując farmakoterapię miejscową w postaci kremów czy maści przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych tak blizny potrądzikowe są już poważnym problemem dermatologicznym i nierzadko nawet leczenie łączone nie przynosi zamierzonych rezultatów.

Blizny pojawić się mogą w miejscu każdego wykwitu skórnego, oznacza to, iż na skórze twarzy, ramion czy barków może pojawić się ich nawet kilkaset. Wynikiem tego będzie nieatrakcyjny wygląd zewnętrzny, wręcz nieestetyczny a obok niekorzystnych zmian pojawią się też u chorego problemy natury psychologicznej. Bardzo często pacjent nie akceptuje swojego wyglądu, cierpi na depresję.

Jak leczyć blizny potrądzikowe?

Na szczęście są sposoby na niwelowanie blizn potrądzikowych. Jeszcze do niedawna stosowano jedynie farmakoterapię w postaci kremów do smarowania miejscowego. Dzisiaj prawdziwym hitem są zaś zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Do takich zalicza się laseroterapia czy mikrodermabrazja. To całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne metody pielęgnacji skóry, dzięki którym ta może odzyskać dawny wygląd.

Laseroterapia

Polega na naświetlaniu zmienionej części skóry wiązkami światła o odpowiedniej temperaturze, dzięki czemu dochodzi do pobudzania jej naturalnych właściwości i regeneracji. Laseroterapia uruchamia na przykład procesy produkcji kolagenu czy kwasu hialuronowego – to substancje naturalnie występujące w naszym organizmie, odpowiadające właśnie za zdrowy stan tkanki skórnej. Pamiętajmy jednak, że należy wykonać co najmniej kilka zabiegów laserowych, by zauważyć efekty.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja jest natomiast bezpiecznym zabiegiem, dzięki któremu dochodzi do ścierania się kolejnych warstw naskórka. Ponieważ zabieg przeprowadzany jest przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu i głowicy to lekarz ma pełna kontrolę nad głębokością złuszczania skóry. Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzeń zdrowej tkanki a jedynie ścierania tej martwej. Tak jak w przypadku laseroterapii tak i mikrodermabrazja powinna być wykonywana seriami, po kilka zabiegów w równych odstępach czasu. Nierzadko obie te metody są stosowane łącznie, dzięki czemu uzyskuje się jeszcze lepsze efekty.

Warto mieć na uwadze, by wszelkie zabiegi były wykonywane przez wyszkolonych specjalistów i przy użyciu najlepszej jakości sprzętu.

Dlatego w Clinica Dermatologica zatrudniamy lekarzy specjalistów, którzy mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem klinicznym. Dzięki ich wiedzy oraz umiejętnościom w pełni wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt, który pomaga w leczeniu blizn potrądzikowych. Nie zawsze wystarczy bowiem samo zastosowanie lasera, często najskuteczniejsze jest łączenie kilku metod terapeutycznych”

– mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog – wenerolog, właściciel Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://magazynwitalny.pl/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *