Zapobieganie rzeżączce

Pomimo faktu, że w wielu krajach prowadzi się różnego rodzaju działania edukacyjne, wiele osób decyduje się na utrzymywanie kontaktów seksualnych o podwyższonym ryzyku zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Jedną z takich dolegliwości jest rzeżączka, która może doprowadzić nawet do bezpłodności. Warto zaznaczyć również, iż ze względu na odporność na antybiotykoterapię, jaką wykazują bakterie odpowiedzialne za powstawanie trypra, jego leczenie staje się niezwykle trudne. Problemem jest również fakt, że u kobiet choroba ta może nie wykazywać żadnych początkowych objawów, co nie pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniej kuracji medycznej.

Wszystko to sprawia, że niezwykle ważną kwestią staje się zapobieganie rzeżączce. Kilka prostych zasad sprawi, że nie będziemy mieć żadnych problemów zdrowotnych związanych z tą chorobą. Przede wszystkim powinniśmy stworzyć wzajemnie monogamiczny związek ze swoim partnerem i co pewien czas wykonywać rutynowe badania na obecność bakterii Neisseria gonorrhoeae, gdyż schorzeniem zarazić można się również poprzez siadanie na desce klozetowej, na której znajdują się bakterie. Należy również unikać przygodnych kontaktów seksualnych, a gdy nie posiadamy stałego partnera stosować prezerwatywy. Istotne jest także to, aby zrezygnować ze współżycia płciowego z osobą, która jest w trakcie leczenia.

Sprawdź także: Czy każdy pieprzyk może zamienić się w raka skóry?

Ważną kwestią stanowi również higiena intymna. Gdziekolwiek przebywamy, powinniśmy zawsze korzystać z własnych przyborów toaletowych oraz ręczników, a w publicznych toaletach nie siadać na desce klozetowej. Nigdy nie należy również pożyczać kostiumów kąpielowych albo bielizny osobistej, gdyż szczepy bakterii wywołującej tryper mogą się utrzymywać do 4 godzin na powierzchniach takich jak łóżko solaryjne, deska klozetowa czy też ręcznik.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *