Przebieg rzeżączki

Choroby weneryczne od zawsze stanowiły trudny problem dla służby zdrowia. Współcześnie, pomimo znaczącego postępu wiedzy lekarskiej na temat rozpoznawania i leczenia schorzeń przenoszonych drogą płciową, obserwuje się wzrost zakażeń. Jedną z najczęściej występujących tego typu dolegliwości jest rzeżączka. Za jej rozpowszechnienie odpowiada kilka czynników. Przede wszystkim łatwe przenoszenie oraz często brak symptomów, zwłaszcza w przypadku kobiet.

Charakteryzuje się ona różnym przebiegiem w zależności od płci. U mężczyzn tryper rozwija się znacznie szybciej. Pierwsze symptomy pojawiają się około 3-5 dni od momentu zarażenia. Najczęstszym objawem jest ropny wyciek z cewki moczowej w postaci gęstej i obfitej wydzieliny. Występuje również zaczerwienieni penisa, a oddawaniu moczu towarzyszy ostry ból oraz silne pieczenie.

U kobiet zaś pierwsze objawy pojawiają się po 7-14 dniach od zarażenia. Choroba zazwyczaj znajduje się już w stadium zaawansowanym, w którym zaatakowana została szyjka macicy lub odbyt. Występują wówczas upławy w postaci gęstej wydzieliny, których przyczyną są ginące bakterie wywołujące zakażenie. Charakterystyczne jest wówczas częste oddawanie moczu oraz podrażnienie i zaczerwienienie szyjki macicy. Mogą towarzyszyć temu również niewielkie guzki lub ranki. Kiedy tryper zaatakuje moczowód wówczas pojawia się ból przy oddawaniu moczu. Kiedy schorzenie zaatakuje macicę czy też jajowodów kobieta może odczuwać ból w dolnej części brzucha, mieć nieregularne miesiączki, gorączkę, wymiotować, a w trakcie stosunku płciowego krwawić.

Kiedy dochodzi do zakażenia odbytu, pacjent odczuwa ból. Występuje również wydzielina oraz krwawienie. Gdy zaś choroba zaatakowała gardło, następuje powiększenie węzłów chłonnych. Istotną rzeczą jest, aby w momencie, gdy podejrzewamy, że może być to tryper udać się do lekarza, który wdroży właściwe leczenie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *