Jak można się zarazić rzeżączką?

Diagnoza i leczenie chorób wenerycznych jest zadaniem trudnym. Wiele osób bowiem wstydzi się ujawnić, że zmagają się z tego typu dolegliwościami. Boją się bowiem odtrącenia społecznego i tego, że o swoim schorzeniu będą musieli poinformować rodzinę, przyjaciół i znajomych, tak aby również i oni mogli się leczyć lub wdrożyć środki zapobiegające ich potencjalnemu zakażeniu. Jedną z takich chorób jest rzeżączka.

Do zarażenia tryprem zazwyczaj dochodzi podczas stosunku seksualnego – także analnego i oralnego. Ryzyko zachorowania zwiększa się w przypadku przygodnych kontaktów seksualnych z wieloma partnerami oraz współżycia płciowego bez prezerwatywy. Możliwe jest również przeniesienie zakażenia za pomocą rąk. Podobnie możemy zarazie się również opryszczką. Choroba ta jednak stała się również istotnym problemem społecznym, gdyż do zakażenia może dojść nie tylko drogą płciową. Bakterie Neisseria gonorrhoeae mogą bowiem przeżyć do 4 godzin na tak zwanych powierzchniach nieorganicznych, do których zaliczyć możemy ręcznik, bieliznę, deskę klozetową czy też łóżko w solarium. Sprawia to, że również u dzieci i osób utrzymujących wzajemnie monogamiczne kontakty seksualne występuje możliwość zarażenia się chorobą poprzez użycie gąbki do mycia lub ręcznika, na którym znajdują się bakterie oraz w trakcie korzystania z zainfekowanej deski klozetowej. Dlatego niezwykle ważne są kwestie higieny intymnej w toaletach publicznych oraz używanie własnych przyborów łazienkowych.

Narażone na tę dolegliwość są również noworodki, gdyż podczas porodu drogą natury poprzez przez kanał rodny chorej matki może dojść do zainfekowania spojówek dziecka, co zaś może doprowadzić nawet do utraty wzroku. W skrajnym wypadku może dojść do tak zwanego rozsianego zakażenia rzeżączkowego. Jest to jednak powikłanie niezmiernie rzadko występujące.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *