Co to jest rzeżączka?

W ostatnich latach coraz więcej osób prowadzących aktywne życie seksualne zapada na choroby przenoszone drogą płciową. Jedną z najczęściej występujących tego typu dolegliwości zakaźnych jest tryper, inaczej mówiąc rzeżączka. Za jej powstanie odpowiadają bakterie dwoinki Neisseria gonorrhoeae, zwane też gonokokami. Z uwagi na ich rosnącą, globalną odporność na antybiotyki, schorzenie to staje się coraz bardziej powszechne i trudniejsze w leczeniu.

Poprawną diagnozę utrudnia także fakt, że u kobiet choroba ta może nie wykazywać żadnych początkowych objawów. Jej szybkie wykrycie we wczesnym stadium rozwoju staje się więc w wielu przypadkach niemożliwe. Sprawę komplikuje również to, że wiele zarażonych osób wstydzi się ujawnić, że dotknęła ich choroba weneryczna.

Tryper doskonale rozwija się w środowisku ciepłym i wilgotnym. Sprawia to, że okolice intymne stanowią dla niego idealne środowisko do życia. Gonokoki mogą stanowić również przyczynę zapalenia spojówek, okostnej czy też opon mózgowych, dlatego nie można ich lekceważyć. Warto zaznaczyć, że bakterie wywołujące rzeżączkę mogą przeżyć do 4 godzin na tak zwanych powierzchniach nieorganicznych, takich jak deska klozetowa, łóżko solaryjne czy też ręcznik. Do zakażenia więc może dojść nie tylko drogą płciową, co sprawia, że choroba ta zaczyna stanowić również problem społeczny.

Jest to schorzenie szczególnie niebezpieczne dla kobiet, gdyż wywołać może ciążę pozamaciczną oraz zapalenie miednicy. Największy problem stanowi jednak sama diagnoza choroby. Jeżeli nastąpi to szybko i prawidłowo, odpowiednie lekarstwa sprawią, że z łatwością wrócimy do zdrowia. Ważna w tym wypadku jest komunikacja między partnerami. U mężczyzn choroba ta rozwija się znacznie szybciej, co umożliwia jej wcześniejsze wykrycie, a tym samym wdrożenie leczenia u obojga partnerów.

This article has 1 comment

  1. Pingback: Czym zajmuuję się wenerolog? » MedicineMAG

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *