Przyczyna powstania kłykcin kończystych

Kłykciny kończyste są następstwem zarażenia wirusem HPV. Ten roznoszony jest drogą płciową i obecnie zalicza się do chorób występujących najczęściej. Co ciekawe, nawet 46% studentek może być nosicielkami tego wirusa natomiast nawet nie zdają sobie z tego sprawy – HPV bardzo często nie daje żadnych objawów. Do zakażeń dochodzi bardzo często już w trakcie pierwszej inicjacji seksualnej, czyli około 17-go roku życia.

Trzeba przyznać, że HPV jest ogromnym problemem medycznym bowiem nie dość, że rozprzestrzenia się na wielką skalę to jeszcze nie daje żadnych objawów, przez co trudno go zdiagnozować. Ten „cichy” wirus potrafi nie ujawniać się przez długie lata, by potem natychmiast doprowadzić do ciężkich powikłań, takich jak rak szyjki macicy, rak prącia czy kłykciny kończyste.

Na raka szyjki macicy choruje rocznie pół miliona kobiet. Tylko w Polsce boryka się z nim każdego roku 4 000 z nich a tylko połowie udaje się wyleczyć. Powikłania, takie jak kłykciny kończyste pojawiają się nawet u 30 milionów osób na całym świecie a stany przedrakowe dużego stopnia rozpoznaje się u 10 milionów pacjentów.

Spradź także: Rozszerzone naczynka – co musisz wiedzieć przed wizytą u dermatologa?

Medycyna do tej pory odkryła aż 120 odmian wirusa HPV jednak kłykciny kończyste są najczęściej następstwem typu 6 oraz typu 11. HPV może występować w trzech fazach, to utajona, która nie daje żadnych objawów. Drugą fazą jest replikacja wirusa i to właśnie wtedy pojawiają się zmiany skórne w postaci na przykład kłykcin oraz faza trzecia, czyli hiperproliferacja komórek nabłonka.

Na szczęście przed zakażeniem wirusem HPV można się zaszczepić. Do wyboru jest szczepionka czterowalentna, która ma białka wirusów 6, 11, 16 i 18, a także szczepionka dwuwalentna, która przeciwdziała typom 16 i 18 HPV. Pierwsza z nich odpowiada za zapobieganie nowotworom sromu, pochwy, szyjki macicy, a także zmianom przednowotowrowym. Druga jest natomiast zarejestrowana, by zapobiegać nowotworom i stanom przednowotworowym szyjki macicy.

mówi dermatolog i wenerolog Monika Konczalska z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Kłykciny kończyste można także rozpoznawać na podstawie samych wykwitów skórnych. W tym celu lekarz może posmarować zmienione miejsce specjalnym roztworem, które w przypadku potwierdzenia choroby stanie się jaśniejsze. Specjalista przyrządza roztwór z trzy bądź pięcio procentowym roztworem kwasu octowego.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *