Kłykciny kończyste są to najczęściej występująca przyczyna powstawania raka prącia czy raka szyjki macicy. Tego rodzaju zmiany skórne są następstwem wirusa HPV, na którego zarażenie jest narażona nawet połowa światowej populacji. Kłykciny kończyste diagnozuje się nawet u 9% nosicieli HPV. 

Ciekawostką jest fakt, iż prawie połowa polskich studentek już jest jego nosicielkami. Statystyki te mogą być jednak niewiarygodne bowiem większość nosicieli nie zdaje sobie nawet sprawy z obecności wirusa. Ten przebiega często bezobjawowo a nawet zanika samoistnie u tych, którzy mają silny układ immunologiczny.

Jak dochodzi do zarażenia wirusem HPV?

Wirusem HPV zarazić się można poprzez kontakt seksualny. Nie zawsze jednak jest on łatwy do wykrycia – HPV może nie dawać symptomów przez wiele miesięcy a nawet lat a to z kolei powoduje kolejne zarażenia; nosiciele są nieświadomi choroby.
Okazuje się jednak, że nie tylko wstrzemięźliwość seksualna może uchronić nas przed zarażeniem. Jak potwierdzają medycy – „Przed zakażeniem wirusem HPV można się zaszczepić. Do wyboru jest szczepionka czterowalentna, która ma białka wirusów 6, 11, 16 i 18, a także szczepionka dwuwalentna, która przeciwdziała typom 16 i 18 HPV. Pierwsza z nich odpowiada za zapobieganie nowotworom sromu, pochwy, szyjki macicy, a także zmianom przednowotworowym. Druga jest natomiast zarejestrowana, by zapobiegać nowotworom i stanom przednowotworowym szyjki macicy” – mówi dermatolog i wenerolog Monika Konczalska z Clinica Dermatologica w Gdańsku.
Szczepionki są najbardziej skuteczne, jeśli podaje się je dzieciom i młodzieży jeszcze przed pierwszym kontaktem seksualnym. Trzeba przy tym zaznaczyć, że ze szczepienia mogą też korzystać osoby dojrzałe, które prowadzą już aktywność seksualną. Uprzednio należy wtedy wykonać testy na obecność wirusa, by wykluczyć jego obecność w organizmie.

Jak rozpoznać kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste pojawiają się po około trzech miesiącach po zarażeniu. Są niezwykle łatwe w rozpoznaniu bowiem objawy są przy tej przypadłości typowe. Ponieważ zmiany skórne pojawiają się na genitaliach to jest to problem na tyle wstydliwy, iż chory decyduje się na kontrolę lekarską już w zaawansowanej fazie kłykcin. To nie pomaga w leczeniu i może skutkować pojawieniem się zmian nowotworowych. Do specjalisty – ginekologa, wenerologa czy dermatologa powinniśmy udać się od razu po zauważeniu zmian. To, że wykwity skórne nie bolą, nie szczypią ani nie dają żadnych przykrych dolegliwości pod względem fizycznym nie oznacza, że nie tworzą w organizmie spustoszenia.
Same zmiany skórne maja postać czerwonych bądź brunatnych krostek o niewielkich rozmiarach. Krostki lubią łączyć się w skupiska, przez co powstaje kalafiorowata skorupa.
Na szczęście leczenie kłykcin nie jest trudne i najczęściej skuteczne. Stosuje się laseroterapię w połączeniu z farmakoterapią miejscową. Tylko w skrajnych przypadkach niezbędne okazuje się wycięcie wykwitów operacyjnie.
Warto pamiętać, że kłykciny kończyste mają tendencję do nawracania bowiem HPV nadal pozostaje w organizmie i właśnie dlatego osoby, u których już raz się pojawiły powinny bacznie obserwować swoje ciało i udać się do lekarze niezwłocznie, po pojawieniu się pierwszych objawów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *