Kłykciny kończyste u kobiet i u mężczyzn

Kłykciny kończyste są powikłaniem zarażenia wirusem HPV jednak od razu trzeba nadmienić, że wykwity tego rodzaju nie występują u każdej osoby zarażonej a co więcej, u wielu kobiet wirus ten zanika samoistnie. Samym wirusem HPV zarażona jest co czwarta osoba przed 25 rokiem życia i aż co druga, która nie skończyła jeszcze lat 50- ciu. Coraz więcej zakażeń diagnozuje się u osób w wieku około17-stu lat – to właśnie wtedy dochodzi do pierwszej inicjacji seksualnej a wirusem zaraża się najczęściej drogą płciową. W ostatnich latach lekarze specjaliści obserwują stały wzrost zachorowań. Zmniejsza się też średnia wieku pacjentów, którzy zmagają się z efektami zakażenia wirusem HPV po raz pierwszy.

Nieznane są jednak dokładne statystyki zachorowań, bo wielu pacjentów nie zgłasza się do lekarza z tym problemem.Niestety, sprawia to też, że czasem przychodzą, gdy objawy są już bardzo zaawansowane.

-mówi lek. med. Monika Konczalska, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Nie zawsze wirus HPV jest samoistnie wypierany przez organizm, Jeśli ten jest zbyt mało odporny może dojść do niebezpiecznych powikłań. Kobiety narażone są przede wszystkim na raka szyjki macicy, często występują także kłykciny kończyste. Te pojawiają się najczęściej na sromie, mogą też wystąpić w odbycie w wyniku seksu analnego. U kobiet diagnozuje się najczęściej niewielkie wykwity o kilkumilimetrowym rozmiarze, w kolorze brunatnoczerwonym. Łatwo można je zauważyć na sromie, szyjce macicy, cewce moczowej czy nabłonku pochwy – krosty zawsze mają kalafiorowatą strukturę.
Kobiety powinny regularnie poddawać się badaniom skriningowym, w tym cytologicznym. Tylko te mogą eliminować albo potwierdzać chorobę we wczesnym stadium. Musimy wiedzieć, że w skrajnych przypadkach dochodzi do zachorować na raka szyjki macicy bądź kłykciny olbrzymie Buschkego Lowensteina. Co ważne, w przypadku potwierdzenia zakażenia wirusem czy wystąpienia kłykcin należy zalecić badania także partnerowi kobiety.
Warto również dodać, że kłykciny kończyste mogą wystąpić również u kobiet w ciąży. Niestety, to właśnie u nich leczy się je najdłużej i najciężej. U kobiet ciężarnych kłykciny bardzo szybko się rozrastają, mogą zasłaniać nawet całe wejście do pochwy. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ kłykcinami może zarazić się dziecko w czasie porodu.

Wirus HPV jest także niebezpieczny dla mężczyzn. Może doprowadzać do raka prącia bądź właśnie kłykcin kończystych. Niestety, i w tej grupie nosicieli wirus rozprzestrzenia się szybko, zaniżając dolną granicę wieku osób zakażonych – wszystko przez coraz częściej rozpoczynaną inicjację seksualną. Średni wiek zakażonych mężczyzn to 22 lata, choć granica ta cały czas się przesuwa.

Do zakażeń dochodzi już wcześniej, bo z obserwacji wenerologów i dermatologów wynika, że zgłaszają się do nich coraz młodsi mężczyźni i chłopcy z objawami kłykcin kończystych

mówi dr n. med. Marta Malek z Clinica Dermatologica w Gdańsku.
Wykwity u mężczyzn pojawiają się najczęściej na prąciu, żołędziu, napletku, wędzidełku a rzadziej na cewce moczowej worku mosznowym, łonie czy pachwinach. W przypadku homoseksualistów kłykciny pojawiają się na odbycie, gdzie rozprzestrzeniają się bardzo szybko i dochodzi do wtórnych zakażeń.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *