Kłykciny kończyste i ich występowanie

Kłykciny kończyste mogą pojawić się zarówno u kobiet jak i mężczyzn. U kobiet najczęściej pojawiają się już kilka tygodni po zarażeniu wirusem HPV, który to jest za ich występowanie odpowiedzialny. Kłykciny pojawiają się wtedy na narządach intymnych, u kobiet na wargach sromowych i pochwie w postaci miękkich grudek o jasnoróżowym bądź czerwonawym kolorze. Warto przy tym zaznaczyć, że kłykciny kończyste bardzo szybko się rozprzestrzeniają i właśnie dlatego koniecznym jest ich jak najszybsze leczenie. Zadziwiający jest fakt, iż wirus HPV może przez całe lata nie dawać żadnych objawów, by wreszcie ujawnić się pod postacią tych niekomfortowych wykwitów skórnych. A te są rzeczywiście powodem do wstydu – ich struktura przypomina kalafiora, chociaż krotki są małe to szybko łączą się w duże skupiska, tworząc charakterystyczny grzebień.

W niektórych przypadkach brodawki mogą przekształcić się w wykwity o szerszej podstawie, która może nawet zamaskować wejście do pochwy. Nie warto do tego dopuścić, wcześniej zgłaszając się do specjalisty. Najlepiej od razu po wystąpieniu pierwszych objawów.

mówi dr n. med. Dorota Kozicka, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Kłykciny w takiej postaci bardzo często pojawiają się u kobiet w ciąży. U ciężarnych dochodzi do najszybszego rozrostu krost i grudek a leczenie musi być dla nich specjalnie dopasowane tak, by nie zagrażać życiu nienarodzonego jeszcze dziecka.

Pamiętajmy, że najlepszą ochroną przed wystąpieniem kłykcin kończystych jest po prostu szczepionka przeciwko wirusowi HPV. Można ja wykonać zarówno przed pierwszą inicjacją seksualną jak i kiedy już jest się w pełni aktywnym seksualnie.

Jak wspomniano na początku, na kłykciny kończyste mogą też cierpieć mężczyźni i wtedy pojawiają się one najczęściej na penisie. Również u mężczyzn wirus może nie dawać żadnych objaw przez wiele lat i właśnie dlatego, tak łatwo dochodzi do zakażeń – wylicza się, że połowa populacji jest nosicielem, ale większość nie zdaje sobie z tego nawet sprawy. Do zakażeń dochodzi najczęściej już podczas pierwszej inicjacji seksualnej, czyli średnio w wieku 17 lat.

U mężczyzn kłykciny kończyste pojawiają się na prąciu, żołędziu czy wędzidełku, rzadziej na cewce moczowej czy worku mosznowym. Łatwo je zdiagnozować bowiem występują pod postacią białawych bądź różowawych krostek o kalafiorowatej strukturze. Kłykciny kończyste na penisie mogą też pojawić się w postaci płaskich wykwitów o szerokiej podstawie, znajdujących się u nasady prącia lub żołędzi. Czasami pojawiają się niezależnie od występujących jednocześnie kłykcin kończystych na żołędzi i napletku.

mówi lek. med. Monika Konczalska, specjalista dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Zarówno u kobiet jak i mężczyzn może dojść również do pojawienia się kłykcin na odbycie. To zjawisko występuje częściej u mężczyzn, homoseksualistów. U kobiet może dojść do wykwitów w tym miejscu w efekcie seksu analnego bądź przy zarażeniu wtórnym, kiedy dojdzie do przeniesienia choroby ze sromu czy pochwy w dalsze partie ciała. Kłykciny kończyste na odbycie pojawiają się także u dzieci a ich przyczyną jest prowadzenie nieodpowiedniej higieny intymnej.

Co ciekawe, trzeba pamiętać, że do zarażenia nie dochodzi tylko w czasie aktów seksualnych bowiem wirusem HPV można zarazić się używając tego samego ręcznika czy kapiąc się z nosicielem.

Leczenie kłykcin na odbycie trzeba rozpocząć jak najszybciej, by nie dopuścić do ich nadmiernego wzrostu. To niezmiernie istotne głównie ze względu na skuteczność późniejszego leczenia.

podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski, właściciel Clinica Dermatologica w Gdańsku.

W skrajnych przypadkach wykwity rozrastają się bowiem i pojawiają nawet w kanale odbytu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *