Żylaki i pajączki na kończynach dolnych – czynniki ryzyka i leczenie

Popękane naczynka, których następstwem mogą być żylaki występują nawet cztery razy częściej u kobiet aniżeli u mężczyzn. Wpływ na to mają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, ale również zaburzenia hormonalne czy wiek. Niekorzystnie wpływa również siedzący bądź stojący tryb życia, noszenie wysokich obcasów czy zażywanie nazbyt gorących kąpieli. To właśnie najczęściej występujące czynniki ryzyka występowania tzw. pajączków.

Niestety sieci niebieskich bądź czerwonych linii na kończynach dolnych to nie tylko defekt kosmetyczny, ale jednostka kliniczna, której nie można bagatelizować. Bardzo często, rozszerzone naczynka są zwiastunem niewydolności żylnej i żylaków, które są zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia pacjentów. Jeśli tylko zauważysz na swoich nogach nieestetyczne, zdeformowane naczynka, czym prędzej udaj się na konsultację do dermatologa. To właśnie lekarz tej specjalizacji podejmuje się pierwszej diagnozy, ocenia stan skóry, rozpoznaje przyczyny i stara się je niwelować. To on oraz chirurdzy naczyniowi zajmują się także leczeniem pękających naczynek.

Zainteresowany zabiegiem ? Sprawdź:

Jak leczyć pajączki?

Istnieje kilka skutecznych metod, dzięki którym można pozbyć się tej uciążliwej przypadłości. Jedną z nich jest laseroterapia. Laserowe zamykanie naczynek jest obecnie uznawane za najlepszy sposób, dzięki któremu kończyny dolne znowu odzyskają zdrowy i piękny wygląd.

Zabiegi trwają kilka minut natomiast należy wykonać ich całą serię (od 3 do 5 zabiegów). Nie są bolesne jednak pacjent może odczuwać lekkie pieczenie podczas emisji laserowego światła.

Co ważne, wiązki światła trafiają jedynie w rozszerzone naczynka i natychmiast je zamykają natomiast w żaden sposób nie wpływają na zdrową tkankę.

Co ciekawe, z laseroterapii może korzystać praktycznie każdy. Przeciwwskazaniem jest ciąża, choroby czy podrażnienia skóry, zażywanie leków rozrzedzających krew oraz nowotwory. To również doskonały sposób walki z pajączkami dla osób, które z różnych względów zdrowotnych nie mogły poddać się zabiegom chirurgicznym, które wymagają narkozy.

Warto również dodać, że laserowe usuwanie naczynek nie wymaga hospitalizacji ani żadnej rekonwalescencji a pacjent niemal natychmiast może powrócić do dotychczasowej aktywności fizycznej.

Źródła:

This article has 1 comment

  1. Pingback: Czerniak » Portal medyczny MedicineMAG

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *