Znamiona barwnikowe

Znamiona barwnikowe, czyli tzw. pieprzyki ma praktycznie każdy z nas, tego rodzaju zmiany na skórze występują u 90% populacji. Każdy człowiek ma ich średnio 20 sztuk. Najczęściej, bo aż w 80% zmiany te są łagodne jednak mogą się „uzłośliwiać” wraz z wiekiem. Uznaje się, że pieprzyki widoczne u dzieci, czyli znamię wrodzone – to zauważalne już od narodzin, jest najbardziej nieszkodliwe.

Jak wygląda znamię barwnikowe?

Znamiona zauważyć można przede wszystkim na tych częściach ciała, które narażone są na działanie promieni słonecznych jednak nie jest to reguła – znamiona mogą też pojawiać się na częściach ciała zawsze zakrytych. W reguły są koloru brązowego jednak często występują też pieprzyki o zabarwieniu mocno czarnym. Zdarza się, że przypominają kolor skóry bądź są białe, niekiedy pojawiają się tez te o zabarwieniu niebieskawym. Znamiona różnią się strukturą. Wiadomo na pewno, że im mniejsze tym mniejsze jest ryzyko postania czerniaka, czyli złośliwego raka skóry. Znamiona mogą mieć kilka milimetrów bądź rozrastać się do nawet 20 centymetrów. Czasem są gładkie, nie wyróżniają się z powierzchni naskórka a czasem wypukłe, przez co narażone na uszkodzenia. Pieprzyki mogą być o równych brzegach bądź chropowate.

Więcej na temat: Kiedy badać znamiona barwnikowe?

Jak zmniejszyć ryzyko powstania czerniaka?

Najlepszą metodą jest usuwanie znamion jednak bardzo często odchodzi się od tejże profilaktyki na rzecz samej obserwacji i stosowaniu środków ostrożności. Przede wszystkim pieprzyki nie mogą być wystawiane na działanie promieni słonecznych bowiem to potęguje możliwość pojawienia się czerniaka. Zmiany skórne tego rodzaju muszą być zawsze posmarowane kremem w filtrem. Co więcej, nie możemy narażać je na uszkodzenia – te, które pojawiły się w miejscach, w których istnieje ryzyko urazów mechanicznych powinny być bezwzględnie usuwanie. Chodzi tu na przykład o kończyny, dłonie czy miejsca, w których o ciało ociera się część garderoby.

Co powinno nas zaniepokoić?

Do dermatologa powinniśmy udać się zawsze wtedy, gdy zauważymy niepokojące symptomy. Do takich może zaliczać się ból bądź swędzenie w miejscu pieprzyka. To również zmiana jego struktury, koloru, kształtu czy wielkości. Niebezpiecznie jest, jeśli znamię zaczyna krwawić bądź wydziela się z niego inna wydzielina. Jak potwierdzają medycy: – „Nie można zwlekać, bo w przypadku zmian nowotworowych, a zwłaszcza bardzo złośliwego czerniaka, czas ma kluczowe dla terapii znaczenie. Im szybciej zaczniemy leczenie, tym większe szanse pacjenta na dojście do zdrowia. Każdy niepokojący sygnał powinien być konsultowany z dermatologiem bezzwłocznie” – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Trzeba pamiętać, że jedyną skuteczną ochroną przed czerniakiem jest usunięcie pieprzyka, nie ma innej metody leczenia znamion a profilaktyka nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *