Problemy z włosami, zwłaszcza ich nadmierne wypadanie i łysienie, to coraz częściej diagnozowane schorzenia. Z racji ich złożonego charakteru i wielu potencjalnych przyczyn takich zaburzeń, konieczna jest konsultacja ze specjalistą – trychologiem. Samodzielne próby leczenia z wykorzystaniem suplementów czy szamponów wzmacniających włosy często nie przynoszą pożądanego efektu. Dlatego najwłaściwszą decyzją jest konsultacja z trychologiem. Ten dermatolog specjalizujący się w schorzeniach włosów i owłosionej skóry głowy bezbłędnie rozpozna przyczynę leczenia. Wizyta rozpoczyna się od dokładnego wywiadu lekarskiego, z uwzględnieniem przypadków łysienia w rodzinie, aktualnych schorzeń czy stosowanych leków. Niekiedy wskazane jest wykonanie badań laboratoryjnych, m. in. poziomu testosteronu, dihydrotestosteronu i estrogenów (szczególnie u kobiet).

Kolejnym etapem wizyty jest badanie trychoskopowe – kamera cyfrowa powiększa kilkadziesiąt razy powierzchnię skórę głowy i ujścia mieszków włosowych (zobacz jak wygląda trichoskopia: https://www.youtube.com/watch?v=KVRHEujCN-4)Z kolei trichogram to oglądanie w powiększeniu mikroskopowym kilkudziesięciu włosów. Taka kompleksowa diagnostyka ma szczególne znaczenie zwłaszcza w diagnozowaniu łysienia androgenowego, związanego z zaburzeniami hormonalnymi. Spowodowane jest wzrostem poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych i dotyczy obu płci.

Zobacz: Trycholog – Lekarz od włosów w Gdańsku

Łysienie androgenowe wynika z niekorzystnego wpływu androgenów, zwłaszcza dihydrotestosteronu na włosy i mieszki włosowe. Spowolniony zostaje wzrost włosów, a mieszki włosowe ulegają zanikowi, co prowadzi do utraty włosów. U mężczyzn jest to całkowite wyłysienie na czubku głowy i w okolicy czoła, zaś u kobiet – przerzedzenie włosów na szczycie głowy. Takie zaburzenia hormonalne u kobiet wynikają ze spadku stężenia estrogenów i nadprodukcji androgenów przez jajniki i korę nadnerczy. Mogą towarzyszyć menopauzie, zespołowi policystycznych jajników czy guzom jajników. Natomiast u mężczyzn łysienie androgenowe jest uwarunkowane genetycznie.

Leczenie łysienia androgenowego wymaga zarówno wzmocnienia włosów od zewnątrz, jak i wyregulowania gospodarki hormonalnej w celu przywrócenia fizjologicznych stężeń androgenów. Leki stosowane zewnętrznie zawierają m. in kofeinę czy minoksidil, które pobudzają krążenie krwi w obrębie skóry głowy. Dzięki temu mieszki włosowe są lepiej odżywione i dotlenione, a zatem wzrost włosa jest szybszy, a włosy – mocniejsze. Leki stosowane doustnie to:

– doustna antykoncepcja hormonalna stosowana u kobiet; zalecana jest terapia skojarzona: podawanie estrogenów i antyandrogennego octanu cyproteronu
– finasteryd działający antyandrogennie
– spironolakton hamujący konwersję testosteronu do dihydritestosteronu

Pomocniczo można stosować suplementację witaminami z grupy B, H i aminokwasami siarkowymi oraz zabiegi medycyny estetycznej: karboksyterapię czy mezoterapię igłową.

Więcej informacji na temat łysienia androgenowego znajdziecie na stronie androgenowe.net.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *