Trądzik różowaty występuje u osób dorosłych, najczęściej pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Chociaż częściej pojawia się u kobiet to mężczyźni cierpią na jego najcięższe odmiany. Pocieszający jest fakt, iż trądzik różowaty jest całkowicie wyleczalny natomiast nie da się ukryć, że niejednokrotnie terapia jest długa i wymaga od pacjenta cierpliwości i systematyczności. Niestety, trądzik różowaty ma tendencję do nawrotów.

Czynniki ryzyka

Na trądzik różowaty najczęściej cierpią kobiety o fototypie skóry I lub II. To głównie osoby pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Okazuje się, że przyczyną powstawania trądzika tej odmiany może być układ nerwowy a przede wszystkim jego nadpobudliwość. Ta dermatologiczna choroba skóry może też pojawić się z wyniku zaburzeń układu pokarmowego, na przykład u pacjentów cierpiących na wrzody żołądka czy nadkwasotę.

Istotne są także zaburzenia hormonalne i to właśnie dlatego dużo częściej chorują kobiety – niekorzystny wpływ może mieć ciąża oraz okres menopauzy, zmiany skórne zaostrzają się też podczas menstruacji.

Warto wspomnieć, że występowanie trądzika różowatego związane jest z niedoborami witamin, stosowaniem nieodpowiedniej diety a nawet osłabieniem odporności. Uznaje się, że trądzik występuje też częściej u alergików, uczulonych na roztocza i drożdżaki.

To nie wszystko, trzeba pamiętać, że trądzik różowaty może pojawić się u wszystkich, którzy przesadzają z opalaniem, zarówno tym w solarium jak i zażywających kąpieli słonecznych. Niejednokrotnie przyczyną jest też przewlekły stres, korzystanie z sauny czy używanie kosmetyków z alkoholem.

Dużo częściej trądzik różowaty występuje też u tych, którzy w młodości borykali się z trądzikiem młodzieńczym.

Profilaktyka

Osoby, które borykają się z cerą naczynkową, ich skóra często jest podrażniona i występuje na niej rumień powinny nie tylko stosować kurację zalecona przez dermatologa, ale zmienić nawyki dotyczące codziennej pielęgnacji skóry twarzy.Do oczyszczania twarzy należy stosować łagodne i niedrażniące produkty. Preparaty do mycia nie powinny zawierać alkoholu, a stosowana do mycia woda powinna być letnia. Po umyciu twarz powinna być osuszona delikatnie ręcznikiem oraz nawilżona specjalnymi preparatami. Pacjenci powinni unikać stosowania peelingów mechanicznych, a w trakcie dni słonecznych niezbędne jest używanie kremów z filtrem SPF 50+ oraz używanie kapeluszy ochronnych” – mówi dr n. med. Dorota Kozicka z Clinica Dermatologica.

Ważne jest również to, by w stanach zaostrzenia choroby nie fundować sobie nazbyt gorących kąpieli, należy zrezygnować z sauny czy kąpieli w chlorowanej wodzie. Dobrze jest też nie spożywać alkoholu, ostrych przypraw i słodyczy z dużą zawartością czekolady.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Warto dodać, że trądzik różowaty coraz częściej leczony jest przy zastosowaniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, to na przykład mikrodermabrazja czy laseroterapia.

Osoby z tendencją do pojawiania się trądzika różowatego muszą liczyć się z nawrotami tej przypadłości. Dochodzi do nich najczęściej po leczeniu farmakologicznym. Właśnie dlatego na co dzień powinno stosować się odpowiednią profilaktykę, stosując między innymi okłady z naparu z zielonej herbaty.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *