Trądzik różowaty nos

     Trądzik różowaty to bardzo trudna do wyleczenia jednostka chorobowa. To schorzenie, które uaktywnia się najczęściej u kobiet będących w okresie menopauzalnym. U podłoża rozwoju choroby leżą przede wszystkim zmiany, a także zaburzenia hormonalne. Jednakże postać trądzika różowatego pojawiająca się na obszarze nosa częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Taka odmian choroby przyczynia się do powstania silnych przerostów oraz dużego gromadzenia się łoju w tych obszarach.

Jak wygląda trądzik różowaty na nosie?

acnerose płyn     U większości pacjentów choroba ta uaktywnia się w centralnej części twarzy. W związku z tym duża predyspozycja nosa do powstawania tam zmian trądzikowych jest zrozumiała. Znajduje się w nim bowiem bardzo dużo gruczołów łojowych, a ponadto naczyń krwionośnych. Ponadto także jest to taka część twarzy, która jest najczęściej wystawiana na działanie czynników zewnętrznych, takich jak silne mrozy, wiatr czy słońce. W związku z powyższym dla lepszej ochrony swojego nosa przed uaktywnianiem się na nim objawów trądzika różowatego należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Ważną kwestią w tym zakresie jest unikanie częstego oraz intensywnego złuszczania naskórka w danym obszarze. Ponadto zwrócić należy uwagę na stosowane kremy, które muszą dysponować prostym, naturalnym składem. Nie powinny zatem zawierać żadnych barwników, ulepszaczy, konserwantów oraz zapachów. Dla rozwiązania problemu jakim jest trądzik różowaty, nos powinien być chroniony w taki sposób, aby nie dopuścić do rozwoju choroby łojotokowej podskórnej. Można to uzyskać przez prawidłowe zabiegi kosmetyczne, a także preparaty takie jak olej rycynowy. Powodują one wypalanie pierwszych krost oraz grudek, a także niszczenie beztlenowego środowiska dla rozwoju drobnoustrojów. Ważna jest także ochrona nosa przed działaniem czynników atmosferycznych, czyli wiatrem, słońcem oraz mrozem. Gdyż czynniki te powodują pękanie naczynek krwionośnych, co powoduje wymuszenie uaktywnienia się rumienia. W przypadku choroby, którą jest trądzik różowaty, nos musi być szczególnie chroniony przed zimą oraz słońcem. W tym celu wykorzystać można gęste kremy zawierające filtry UV. Należy także unikać spożywania alkoholu, palenia papierosów oraz nadużywania kawy. Ważną kwestią jest unikanie pocierania oraz wycierania miejsc dotkniętych przez trądzik różowaty. Należy także rezygnować z kontaktu z chlorowaną wodą, a więc konieczna jest rezygnacja z basenu, ponadto z sauny oraz jacuzzi.

Jak wyleczyć trądzik różowaty?

     Podkreślić należy fakt, że eliminacja wszystkich czynników powodujących podrażnienie lub będących alergenami nie jest w stanie całkowicie wyleczyć czy też wyeliminować niebezpieczeństwo wystąpienia trądziku różowatego. Istnieją bowiem przyczyny, które mają podłoże genetyczne, powodem tego mogą być także choroby immunologiczne oraz schorzenia  endokrynologiczne. Są też przyczyny, które bardzo trudno jest opanować. Takim przypadkiem jest stres, który mimo starań danej osoby i tak występuje, w żaden sposób nie daje się go opanować. W związku z tym, niezmiernie ważne jest to, aby konsultować swój stan ze specjalistą z dziedziny dermatologii lub ewentualnie z dobrym lekarze pierwszego kontaktu, które będzie umiał zalecić odpowiednie preparaty i kremy albo wskazać takie środki, które będą w stanie bardzo szybko wyeliminować trądzik różowaty pojawiający się na nosie osoby chorej. Wymienić tutaj można nie tylko antybiotyki albo tetracykliny ale także retinoidy albo metronidazol, charakteryzujące się niezwykle dużym potencjałem oraz skutecznością w przypadku dwóch pierwszych, delikatniejszych i łagodniejszych postaciach trądziku różowatego.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *