Dna moczanowa jest schorzeniem artretycznym, które pojawia się w wyniku krystalizacji kwasu moczowego w płynach ustrojowych. Prowadzi to do stanu zapalnego stawów oraz bólu, który najczęściej objawia się u pacjenta w dużym palcu stopy. Do pozostałych objawów podagry należy również widoczne zaczerwienienie, obrzęk oraz nadwrażliwość w jego okolicy. Jak każda dolegliwość metaboliczna, dna moczanowa posiada różne fazy, w trakcie których dochodzi do coraz większych zniszczeń wywołanych kryształami moczanu sodu, a tym samym pojawienia się stanu zapalnego oraz ataków bólu.

Bezobjawowa faza dny moczanowej

Pierwsza faza dny moczanowej może trwać kilka lub kilkanaście lat i charakteryzuje się ona stopniowym podwyższeniem stężenia kwasu moczowego w organizmie. Okres ten przebiega bezobjawowo, jednak część pacjentów już wtedy może odczuwać nieznaczny dyskomfort niektórych stawów oraz delikatne bóle pięt czy kolan oraz uczucie ich nadwyrężenia. Nadmierna ilość kwasu moczowego w organizmie nie musi jednak zawsze prowadzić do rozwoju dny moczanowej. Powoduje on jednak również inne schorzenia, np. wpływa na pojawienie się kamieni nerkowych oraz związany z nimi ból. Zobacz też: Objawy Dny Moczanowej w portalu wyleczdnemoczanowa.pl

Faza ostrych napadów dny moczanowej

Druga faza dny moczanowej rozpoczyna się w momencie nadmiernego odkładania kryształów kwasu moczowego. Przedostają się one do płynu stawowego, przez co stopniowo prowadzą do wystąpienia ataku dny moczanowej, a tym samym przeszywającego bólu. Podagra atakuje przeważnie w środku nocy lub w bardzo wczesnych godzinach porannych. Zaatakowany staw oprócz bólu wyróżnia się również obrzękiem i zaczerwienieniem. Choremu towarzyszy również wyjątkowe uczucie osłabienia, a skóra wokół obszaru staje się nienaturalnie gorąca i błyszcząca. Bardzo często pojawia się także gorączka i stopniowe złuszczanie naskórka w miejscach obrzęku.

Przebieg drugiej fazy

W większości przypadków pierwszy atak dny moczanowej objawia się w dużym palcu stopy. Jednak ból może dotyczyć również kostek, śródstopia, pięt i kolan, a rzadziej kończyn górnych. Zazwyczaj pierwszy ostry atak dny moczanowej objawia się wyłącznie w pojedynczym stawie, jednak w ciągu kolejnych zasięg stanu zapalnego powiększa się. Drugi atak przeważnie pojawia się w ciągu kilkunastu miesięcy, a jeżeli chory nie zdecyduje się na leczenie dny moczanowej, ilość napadów znacznie wzrasta z postępem choroby. Najlżejsze ataki trwają kilkanaście godzin, natomiast ciężkie przypadki nawet kilka tygodni.

Okres między napadami

W przypadku wystąpienia pierwszego ataku dny moczanowej, pojawienie się kolejnych jest niemal pewne. Podagra jest chorobą przewlekłą i atakuje nagle, dodatkowo w okresie między kolejnymi napadami nie występują żadne objawy dny moczanowej. Częstotliwość ataków wzrasta z wiekiem, a przerwy między nimi mogą być na przestrzeni lat bardzo długie i mylące. Z czasem trwania choroby, kolejne napady stają się coraz dłuższe i dotkliwsze, a także obejmują często więcej niż jeden staw. Również okresy pomiędzy atakami znacznie się skracają.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *