Nowotwór skóry – objawy, leczenie, zapobieganie

Obserwacja własnego ciała jest jednym z elementów profilaktyki zdrowotnej. Nawet niewielka, z pozoru niegroźna zmiana na skórze może okazać się groźnym ogniskiem chorobowym. Właśnie skóra jest najczęstszym siedliskiem raka – choroby, która w porę niezdiagnozowana, nie leczona może doprowadzić do zgonu.

Objawy nowotworu skóry:

Pewne zmiany na skórze wymagają szczególnej uwagi i natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Zalicza się do nich:

– plamki, zgrubienia, łuszczące, krwawiące miejsca na skórze, zlokalizowane w różnych partiach ciała;

– znamiona, które się powiększają, pokrywają strupem, wybrzuszają, swędzą, zmieniają zabarwienie, mają nieregularne brzegi, niewyraźne granice;

– owrzodzenia, czyli ubytki tkanki, które się długo się nie goją.

Leczenie:

Wcześnie podjęta terapia pozwala na skuteczne leczenie raka skóry. Niezmiernie istotna jest wczesna diagnoza i kontakt z lekarzem specjalistą w przypadku zauważenia niepokojącej zmiany, która utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie.

Pierwszym krokiem, jaki podejmie lekarz będzie pobranie fragmentu tkanek do badania za pomocą specjalistycznych urządzeń, czyli biopsja skóry. Jeśli podejrzenia okażą się słuszne zostanie podjęte leczenie – im szybszy jest czas reakcji i podjęte działania, tym skuteczniejsze.

Szukasz dermatologa? Sprawdź: Dobry dermatolog Gdańsk.

W leczeniu nowotworu podejmuje się rozmaite metody, w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Jedną z metod jest terapia fotodynamiczna, która polega na nałożeniu na miejsce chorobowo zmienione specjalnego kremu i  naświetlanie komórek światłem o odpowiedniej długości fali. Światło uaktywnia substancje zawartą w kremie i niszczy komórki rakowe.

Inne metody to:

– zabieg operacyjny, w tym mikrochirurgiczny metodą Mohsa;

– zabieg laserowy;

– radioterapia lub chemoterapia;

– krioterapia, czyli zamrażanie ciekłym azotem;

– wypalanie jednobiegunowym prądem elektrycznym;

– usunięcie guza ostrym narzędziem, czyli wyłyżeczkowanie.

Rak skóry jest chorobą cywilizacyjną, dlatego wciąż trwają intensywne badania i poszukiwanie skutecznych, nowoczesnych metod walki z chorobą. Stosunkowo nowym sposobem leczenia jest stosowanie interferonu, czyli substancji wytwarzanej przez komórki oraz pochodnych witaminy A (retinoidów).

Zapobieganie:

Niewątpliwie, lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego tak ważna jest profilaktyka i właściwa higiena życia.

Wiemy, że promieniowanie słoneczne emituje groźne dla naszego zdrowia fale UV. Aby uniknąć nowotworu należy przede wszystkim zmniejszyć ekspozycje na promienie słoneczne.

Jak?

Najlepiej w ogóle zrezygnować z przebywania na słońcu w godzinach tzw. szczytu, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze. Jeśli nie ma takiej możliwości należy ochronić skórę poprzez zastosowanie odpowiednich kremów z faktorem 15 lub wyższym.

Niezwykle ważne jest nakrycie głowy. Czapki, kapelusze powinny być nieodłącznym elementem garderoby w słoneczne dni.

Stosowanie tych zasad pozwoli nam nie tylko uniknąć raka skóry, ale także dłużej cieszyć się młodym, zdrowym wyglądem.

Źródła:

http://medicinemag.pl/czerniak-profilaktyka-i-wlasciwa-terapia-szansa-na-wyzdrowienie/

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *