Stwardnienie rozsiane to schorzenie, którego przyczyny nadal nie zostały dokładnie poznane. To sprawia, że niemożliwe jest zapobieganie tej chorobie, jak i leczenie przyczynowe. Mimo to kuracja w przypadku tego schorzenia jest obecnie bardzo skuteczna i daje chorym szansę na zachowanie przynajmniej częściowej sprawności. Co warto wiedzieć o leczeniu stwardnienia rozsianego?

Leczenie stwardnienia rozsianego powinno być poprzedzone właściwą diagnozą. Warto pamiętać, że objawy występujące przy tej chorobie są charakterystyczne dla wielu schorzeń układu nerwowego. Dlatego po pojawieniu się takich dolegliwości, jak drętwienie kończyn oraz zaburzenia wzroku i słuchu, koniecznie należy udać się do lekarza. W przypadku takiego schorzenia, jak stawrdnienie rozsiane objawy mogą nasilać się i zanikać w ciągu trwania całej choroby. Samo stwardnienie rozsiane może mieć różne odmiany, między innymi stwardnienie rozsiane boczne. Dlatego też nie istnieje możliwość, by samodzielnie zdiagnozować to schorzenie.

Czytaj więcej na portalu o stwardnieniu rozsianym – sm.net.pl

Leki na stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane leczone jest skutecznie poprzez zastosowanie interferonu beta. Obecnie to najlepsza i sprawdzona metoda leczenia – interferon nie tylko zmniejsza objawy choroby, ale także skraca czas, w którym dolegliwości nasilają się. Oprócz interferonu stosowany jest także syntetyczny hormon ACTH oraz kortykosteroidy. Pomocniczo w przypadku stwardnienia rozsianego stosuje się również antybiotyki. Te środki nie działają na objawy występujące w przypadku samego stwardnienia rozsianego, ale leczą zapalenie pęcherza moczowego, które często występuje przy okazji tego schorzenia.

Rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym

Leczenie stwardnienia rozsianego to nie tylko stosowanie przepisanych przez lekarza leków. By zapobiec zmniejszeniu siły mięśniowej, konieczne jest uczęszczanie na rehabilitację. Specjalne ćwiczenia, masaże i inne zabiegi są niezbędne nawet w przypadku, gdy dana osoba musi poruszać się na wózku inwalidzkim.

Warto pamiętać, że zmiany powodowane przez stwardnienie rozsiane obejmują niszczenie osłonki mielinowej nerwów. Dlatego też osobie chorej na stwardnienie rozsiane grozi całkowite unieruchomienie. Terapia ma na celu zapobiec tego typu stanom.

Domowe sposoby na stwardnienie rozsiane

Wśród metod leczenia tej choroby, które może zalecić lekarz, znajduje się także odpowiednia dieta, bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe. Zwykle w przypadku stwardnienia rozsianego zaleca się również posiłki o obniżonej wartości kalorycznej, ponieważ według badań taki jadłospis może spowolnić rozwój choroby.

Wśród metod leczenia stwardnienia rozsianego warto wyróżnić również sposoby alternatywne. Należy jednak stosować je wyłącznie jako środki pomocnicze. Lepiej także konsultować tego typu metody leczenia z lekarzem. Dolegliwości w przypadku stwardnienia rozsianego łagodzą mieszanki ziołowe na bazie korzenia lukrecji, mniszka lekarskiego, pokrzywy i dziurawca. W celu łagodzenia objawów stosuje się również konopie w różnej formie – między innymi  postaci leczniczego oleju. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe w krajach, w których jest to dozwolone, stosuje się tak zwaną medyczną marihuanę.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *