Jak uniknąć zawału serca

Jak uniknąć zawału serca

Serce to jeden z najbardziej pracowitych mięśni w naszym organizmie. Służy nam nieustannie, zapewniając dopływ krwi do wszystkich zakamarków naszego ciała. Choroby serca powodują zgony milionów ludzi na całym świecie. Nic więc dziwnego, że pragniemy ich uniknąć. Czy jest to jednak możliwe?

Okazuje się, że tak. Przede wszystkim należy najpierw dobrze poznać wroga, z którym chce się walczyć. Zawał serca oznacza martwicę mięśnia sercowego, do której dochodzi w wyniku niedokrwienia, a więc w chwili zamknięcia tętnicy wieńcowej, która doprowadza do serca utlenioną krew. Jak rozpoznać zawał serca? Najczęstszy symptom to bardzo silny ból w środkowej części klatki piersiowej, przypominający ucisk i dający wrażenie rozpierania lub dławienia. Jednak bardzo często pojawiają się również inne objawy zawału serca, które trudno powiązać z tym organem, jeżeli zagadnienie zawału jest nam zupełnie obce. Mowa to o nudnościach, wymiotach, duszności spoczynkowej, poczuciu zagrożenia, wpadaniu w panikę, a nawet bólach żuchwy i krtani.

Zapobieganie zawałowi serca

Aby uniknąć zawału serca należy również dobrze poznać jego źródła. Przyczyny zawału serca bywają różne. Jedną z powszechniejszych jest otyłość, przyczyniająca się do odkładania blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. W wyniku tego zmniejszeniu ulega przepływ krwi i dochodzi do niedotlenienia mięśnia sercowego. Kolejny czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia zawału to stres, zwłaszcza ten o chronicznym charakterze. Nie da się ukryć, że największe żniwo zbiera on wśród ludzi młodych. Nastawieni na życie w ciągłym biegu, rozwój kariery zawodowej i codzienny „wyścig szczurów” poddawani są oni nieustającej presji. Nie mogąc w żaden sposób wyładować powstającego napięcia, narażają się na nadciśnienie tętnicze, a stąd już tylko krok do zawału.

Przyczyny zawału serca to również:

– niewłaściwa budowa anatomiczna tętnic,

– niewłaściwa budowa anatomiczna mięśnia sercowego,

– niski poziom cukru we krwi,

– mała ilość tlenu we krwi.

Do zawału może również dojść w wyniku przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, spożywania nadmiernych ilości kawy oraz palenia papierosów.

Czego unikać, by nie mieć zawału serca

Jakie działania możemy więc podjąć, aby przeciwdziałać wystąpieniu zawału serca? Istnieje kilka podstawowych zasad, które powinniśmy wpisać w nasze codzienne życie. Pierwszą z nich jest rezygnacja z palenia tytoniu. Unikniemy w ten sposób nie tylko zawału, ale i innych schorzeń oraz poprawimy jakość swojego życia.

Kolejny czynnik niezwykle ważny w profilaktyce antyzawałowej to odpowiednia dieta. Dobrym krokiem okaże się z pewnością rezygnacja z tłuszczów zwierzęcych, słodyczy i soli oraz wzbogacenie diety w owoce i warzywa. Szkodliwe dla naszego serca jest również spożywanie nadmiernej ilości napojów alkoholowych.

Powinniśmy stale kontrolować naszą wagę i nie dopuścić do otyłości. Pomoże nam w tym nie tylko zbilansowana dieta, ale również aktywność fizyczna. Hasło „ruch to zdrowie” nie jest jedynie pustym sloganem. Powinno stać się naszym mottem. Nie musimy uprawiać określonych dyscyplin sportowych czy katować się ćwiczeniami na siłowni. Zacznijmy od małych kroków: skorzystajmy ze schodów zamiast jeździć windą, wybierzmy spacer zamiast leżenia na kanapie przed telewizorem, włączmy się w aktywne zabawy naszych dzieci czy wnuków.

W profilaktyce  antyzawałowej niezmiernie ważne jest kontrolowanie naszego stanu zdrowia. Powinniśmy zatem mierzyć regularnie ciśnienie krwi, od czasu do czasu sprawdzać poziom cukru we krwi, mieć pod kontrolą poziom cholesterolu we krwi. Niezwykle istotne jest również unikanie stresogennych sytuacji, o długofalowym stresie nie wspominając.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *