Jak rozpoznać liszaj twardzinowy?

Bolące wykwity skórne pojawiające się w szczególności w miejscach intymnych to najprawdopodobniej objawy liszaja twardzinowego. To choroba, której jednoznacznych przyczyn nie odkryto do dzisiaj natomiast wiadomo na pewno, że należy ją jak najszybciej leczyć. Z niepokojącymi objawami trzeba zgłosić się do lekarze ginekologa bądź wenerologa jednak większość chorych zwleka z tym do ostatniej chwili.

Wpływ na to ma przede wszystkim wstyd – zmiany skórne pojawiają się na narządach intymnych bądź na odbycie a tylko u co piątego pacjenta można je zauważyć na innych częściach ciała, takich jak ramiona czy kończyny. Bardzo rzadko liszaj pojawia się w jamie ustnej.
Okazuje się, że choroba ta dotyczy przede wszystkim kobiet – pojawia się ona nawet dziesięciokrotnie częściej niż u mężczyzn. Liszaj występować może też u dzieci chociaż zdecydowanie są to rzadkie przypadki.

Więcej w artykule: Leczenie liszaja.

Przyczyną choroby może być zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, osłabienie układu immunologicznego, uwarunkowania generyczne, zaburzenia hormonalne czy urazy mechaniczne. Kobiety cierpią na ta przypadłość zazwyczaj w okresie dojrzewania lub przekwitania a u mężczyzn zmiany skórne pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 30 a 50 rokiem życia.

Jak wygląda liszaj twardzinowy?

Na początku to niewielkie krostki o jasnej barwie jednak zbagatelizowane bardzo szybko zmieniają się we wrzodziejące blaszki, które mają tendencję do łączenia się z coraz większe wykwity skórne. Owrzodzenie i wybroczyny tego rodzaju swędzą, bolą i pieką a chory podrażnia je dodatkowo drapaniem. Takim działaniem doprowadza do powstawania ran oraz roznoszenia wykwitów na kolejne części ciała. Ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie, pacjent rezygnuje z aktywności seksualnej i duży dyskomfort odczuwa także w trakcie oddawania moczu czy wypróżniania się.
Warto tutaj zauważyć, że wykwity pojawiają się na cewce moczowej, łechtaczce i sromie u kobiet oraz na prąciu czy worku mosznowym u mężczyzn. W wyniku przeniesienia choroby zmiany widoczne mogą być też na odbycie.

Jakie powikłania powoduje liszaj twardzinowy?

Oprócz tego, że w wyniku wykwitów powstają krwawiące owrzodzenia, które przynoszą duży ból to w miejscu ich gojenia niezwykle często pojawiają się trudne do usunięcia blizny. Te stwarzają dodatkowy dyskomfort.
Nieleczony bądź źle leczony liszaj jest również przyczyną występowania zmian nowotworowych, co jest bezpośrednim zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Właśnie dlatego chory powinien niezwłocznie poddać się terapii leczniczej a ta powinna przebiegać pod kontrolą doświadczonych medyków: –

„Lekarze o różnych specjalizacjach stanowią kompetentny zespół ekspertów, co znacznie skraca czas terapii. Sprawia też, że postawienie diagnozy i wybór odpowiedniego dla danego pacjenta leczenia, jest optymalny i zmniejsza wszystkie ewentualne ryzyka” –

podkreśla dr Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica, co roku leczący kilkaset przypadków liszaja twardzinowego u pacjentów z całej Polski.

Samo leczenie nie jest trudne i przebiega poprzez stosowanie maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwświądowym. W zaawansowanych stadiach choroby konieczna może być dodatkowo antybiotykoterapia doustna. Zwykle kuracja trwa kilka tygodni i należy ją stosować systematycznie i do końca bowiem niewyleczony liszaj ma tendencję do szybkich nawrotów.

Artykuł powstał przy współpracy ze stroną liszajtwardzinowy.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *