Jak promienie słoneczne działają na skórę?

Jak promienie słoneczne działają na skórę?

Nie od dzisiaj wiadomo, że długa ekspozycja skóry na promienie słoneczne przynosi niekorzystne efekty. To nie tylko możliwe poparzenia i szybsze starzenie się skóry, ale także ogromne ryzyko zachorowania na raka. Okazuje się, że na czerniaka zapada każdego roku 3 000 Polaków, z czego połowy nie udaje się uratować. Nowotwory skóry są obecnie jednymi z najczęściej występujących w dermatologii a tylko choroba w początkowym stadium jest możliwa do wyleczenia.

Co najgorsze?

Najgorszy wpływ na naszą skórę mają promienie UVB, które powodują oparzenia oraz UVA odpowiedzialne właśnie za uszkodzenia kolagenowe i osłabienie immunologiczne. Co więcej, promieniowanie UVA obecne jest również w lampach wykorzystywanych w solariach, co również jest niebezpieczne.

Jak podkreśla deramtolog Marta Malek z Clinica Dermatologica w Gdańsku, w ostatnich latach zaobserwowano dramatyczny wzrost raka skory u ludzi młodych, na co niewątpliwie wpłynęła moda na opalanie. W niektórych krajach wprowadzono nawet zakaz korzystania z solarium przez osoby niepełnoletnie.

Ogranicz opalanie..

 

Opalanie przyspiesza bowiem proces starzenia się skóry, a ryzyko zachorowania na czerniaka przez osoby młode poniżej 30 roku życia w przypadku korzystania z solarium rośnie o 75%. Podsumowując, promienie słoneczne i te wykorzystywane w solarium powoduje oparzenia skóry, fotostarzenie skóry oraz nowotwory skóry. Jedyną profilaktyką jest stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *