Mianem egzemy określamy różne schorzenia zewnętrznej warstwy skóry. Dolegliwość ta jest bardzo zróżnicowana. W zależności od odmiany wywoływana jest przez różne czynniki. Współczesna wiedza o niej jest jeszcze bardzo uboga. Jest to choroba chroniczna, występuje u osób w każdym wieku. W ciągu życia człowieka dotkniętego egzemą występują momenty, kiedy jest ona bardziej lub mniej nasilona, czasami znika by za kilka lat pojawić się ponownie.

Rodzaje egzemy

Wyróżniamy egzemę endogenną i egzogenną. Wykwity endogenne wywoływane są bez udziału środowiska zewnętrznego, natomiast objawy egzemy egzogennej pojawiają się na skutek działania środowiska zewnętrznego. Jest to najczęściej kontakt z alergenem lub inną substancją drażniącą.

Sprawdź także: Chlamydioza diagnostyka i leczenie.

Przyczyny występowania egzemy

Jako, że wykwity skórne są chorobą nie do końca poznaną przez zachodnią medycynę o ich przyczynach nie da się tak naprawdę powiedzieć nic pewnego. Jedną z przyczyn jest prawdopodobnie alergia. Reakcje alergiczne mogą wystąpić na skutek zetknięcia alergenu ze skórą. Substancjami, które wywołują egzemę egzogenną są często takie substancje jak proszki do prania, wykwity pojawiają się również na skutek zetknięcia ze skórą metali zawierających nikiel. Częste są sytuacje, kiedy ostrą reakcję alergiczną na skórze wywołują kolczyki, bransoletki, zegarki czy inna sztuczna biżuteria, problemem stają się również metalowe elementy garderoby jak na przykład metalowe sprzączki od biustonoszy, które mają bezpośredni kontakt ze skórą.

Inną przyczyną wystąpienia egzemy skórnej jest spożycie pokarmów wywołujących alergię. Mogą to być na przykład cytrusy czy marchew, ale typ tego typu pokarmów jest zależny od konkretnego organizmu.

Często jako powód występowania egzemy wymienia się także stres. Życie w chronicznym stresie poważnie osłabia układ immunologiczny człowieka, co sprawia, że staje się on bardziej podatny na różnego rodzaju choroby, w tym choroby skórne.

Według niektórych choroba ta pojawia się również wskutek ekspozycji skóry na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego.

Różne postacie egzemy

Wykwity skórne nie są jednorodną chorobą skórną. W zależności od jej typu przybiera różne postacie. Czasem są to czerwone plamy występujące na różnych partiach ciała, czasem jest to wysypka, która przybiera różne formy. Zdarza się, że ma postać drobnych pęcherzyków wypełnionych płynem. Takim zmianom najczęściej towarzyszy świąd, który nasila się jeszcze bardziej pod wpływem drapania tych okolic skóry. Miejsca, które były drapane przybierają stan zapalny, stają się podatne na infekcje. Z czasem podrażniona skóra twardnieje i zaczyna się nieestetycznie łuszczyć.

Sprawdź także: Jak zapobiec cukrzycy.

Leczenie egzemy

Nie znaleziono jeszcze stu procentowo skutecznych sposobów na wyleczenie z egzemy. Nawet jej przyczyny nie są do końca poznane. Niektórzy lekarze twierdzą, że ma ona podłoże genetyczne. Jeżeli przypuszczamy, że egzema ma w naszym przypadku podłoże alergii na tle pokarmowym powinniśmy wyeliminować z naszej diety produkty, które obwiniamy o wystąpienie alergii.

Zmiany skórne wymagają od nas szczególnej pielęgnacji. Skóra dotknięta egzemą jest najczęściej bardzo przesuszona, dlatego powinniśmy zadbać o jej prawidłowe nawilżenie. Do tego celu najlepiej sprawdzą się produkty dedykowane specjalnie skórze alergicznej, atopowej, które odbudowują warstwę lipidową naskórka. Ważne jest, żeby po kąpieli nie osuszać skóry całkowicie ręcznikiem, ale wmasować produkt w lekko wilgotną skórę. Do mycia podrażnionej skóry nie powinno się używać tradycyjnego mydła.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem poradnikzdrowia.net

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *