Holter

Holter

Holter to badanie, dzięki któremu możliwa staje się całodobowa kontrola czynności elektrycznej serca wraz z zapisem pracy tego organu.

W odróżnieniu od tradycyjnego badania elektrokardiograficznego nie trwa kilka minut a całą dobę (czasem nawet dłużej).

Co ważne, na badanie holterowskie zawsze kieruje kardiolog natomiast pacjent nie musi się do niego jakoś specjalnie przygotowywać. Dobrze jest natomiast jeśli wykonuje codzienne czynności w niezmienionym rytmie, bo dzięki temu zapisy pracy serca będą odbywać się w naturalnych warunkach i będą odzwierciedlać codzienność. Właśnie dlatego holter nie powinien zaburzać rytmu pracy, odpoczynku, zabawy czy snu.

Komu kardiolog zaleca najczęściej tego rodzaju badanie? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Badanie holterem może być przeprowadzone bez względu na inne choroby a także u kobiet karmiących oraz będących w ciąży. Badanie to jest całkowicie nieinwazyjne i można je przeprowadzać dowolnie, w różnych odstępach czasowych, nie występują w tej kwestii żadne ograniczenia.

Na EKG metodą Holtera kierowani są najczęściej pacjenci, u których podejrzewa się zaburzenia rytmu serca, chorobę niedokrwienną serca czy arytmię serca. Holter jest często stosowany także w przypadkach wykluczenia bądź potwierdzenia choroby kardiologicznej w przypadku nagłych omdleń bądź zawrotów głowy i utraty przytomności.

 Artykuł powstał przy współpracy z portalem artykułynazdrowie.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *