Dna moczanowa – jak leczyć, czym jest i jak się objawia.

Kwas moczowy, może w poważnym stopniu zagrozić naszemu zdrowiu. Wbrew pozorom, nie chodzi tu o zakażenie krwi itd. Poważnym problemem jest dna moczanowa, którą inaczej nazywamy podagrą.

Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa, jest poważnym zaburzeniem metabolizmu. Objawia się on nadprodukcją kwasu moczowego, będącego szkodliwym produktem reakcji zachodzących wewnątrz nerek. Zwiększona ilość tego kwasu we krwi sprawia, że odkłada się on w stawach, w postaci drobnych kryształków. Nagromadzenie tych kryształków sprawia, że osoba chora na podagrę staje w obliczu bardzo silnego bólu stawów, w konsekwencji uniemożliwiającego normalne poruszanie się.

Skąd bierze się dna moczanowa i jakie są jej przyczyny powstawania?

Choroba ta, może być spowodowana przez dwa podstawowe czynniki:

1. Wada genetyczna – osoba „otrzymuje” w genach tendencję do zachorowania na to schorzenie.

2. Czynniki nabyte podczas życia pacjenta – a więc spożywanie nadmiaru pokarmów, problemów z nerkami, napromieniowania, głodówki i źle zaplanowanej diety. W dawnych czasach, przyjęło się mówić na to schorzenie „choroba bogaczy” głównie dlatego, że to właśnie osoby bogate bardzo często spożywały nadmiar jedzenia i nie dbały o prawidłową przemianę materii.

Sprawdź również: Choroby weneryczne u kobiet

Objawy podagry:

1. Choroba rozwija się w organizmie nawet i kilkanaście lat bez jakichkolwiek objawów. Dopiero po jakimś czasie pojawia się tak zwana hiperurykemia – czyli krytycznie wysoki stan kwasu moczowego w krwi pacjenta. Oczywiście można by ją wykryć, ale nie łudźmy się – kto pod tym kątem będzie robił badania, jeśli nie czuje się źle?

2. Kolejnym objawem, będzie narastający ból w konkretnym stawie. Przez kolejne dni (głównie nad ranem) będzie on coraz dotkliwszy. Jeśli nie rozpoczniemy leczenia, zacznie on dotykać również tkanek miękkich, w których wspomniane kryształki będą się odkładać.

Jak leczyć dnę moczanową?

Niestety, choć z chorobą tą stykamy się już przez wieki, nie mamy na nią skutecznego leku. Można co prawda spowolnić działanie choroby, ale jej skutków nie da się wyeliminować. W zmniejszeniu skutków choroby liczy się czas reakcji i szybka zmiana diety.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem naszezdrowie.org.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *