Botoks

Botoks

Botoks jest dzisiaj wykorzystywany głównie w kosmetologii jednak jeszcze kilka dekad temu jego właściwości pozwalały na stosowanie co najmniej kilka metod leczniczych. Chociaż obecnie jest kojarzony jedynie z wygładzaniem zmarszczek to z powodzeniem można byłoby go stosować również w kuracjach typowo medycznych.

Botoks według dziedziny naukowej to toksyna botulinowa. Jest to naturalna substancja wytwarzana przez beztlenowe pałeczki jadu kiełbasianego. Istotą działania botoksu jest całkowite zatrzymanie produkcji acetylocholiny, która jest neuroprzekaźnikiem łączącym układ nerwowy z mięśniami – do mięśni nie docierają żadne sygnały, które w efekcie rozluźniają się i nie kurczą.

Po raz pierwszy toksyna botulinowa była wykorzystana w latach 60-tych w neurologii. Medycy leczyli nią pacjentów z nieprawidłowym lub nadmiernym skurczem mięśni. Niedługo potem zaczęto ją stosować w okulistyce – dzięki wstrzykiwaniu botoksu mięśnie zewnętrzne oka rozluźniały się i powodowały redukcję zeza oraz krótkowzroczności. Co ciekawe, to właśnie z okulistyką wiąże się zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej. Okazuje się, że jedna z okulistek lecząca tą metodą zeza zauważyła, iż przy wykorzystaniu toksyny botulinowej wygładzają się zmarszczki mimiczne w kącikach oczu. To dzięki niej i mężowi lekarki, który był dermatologiem od 2002 roku ( dzięki formalnej zgodzie FDA) można stosować toksynę botulinową w celu redukcji zmarszczek.

Jak wygląda zabieg?

Botoks może być wstrzyknięty w poszczególne mięśnie twarzy, dzięki czemu zmarszczki nie zostają usunięte a jedynie wygładzone. Skóra staje się jędrna i pozbawiona jakichkolwiek bruzd. Sam zabieg trwa nie dłużej niż kilka minut. W mięsień zostaje wstrzyknięta odpowiednia ilość toksyny botulinowej.

Szukasz sposobu na młodszą cerę? Sprawdź : Botox Gdańsk 

Efekty zabiegu widać natychmiast jednak te całkowite pojawiają się po około 4 dniach. W tym czasie, w miejscu wstrzyknięcia substancji mogą pojawić się niewielkie siniaki i obrzęki, ale zawsze jest to powikłanie krótkotrwałe. Efekty botoksu utrzymują się do 3 do 9 miesięcy i po tym czasie można bezpiecznie powtarzać zabieg.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Zabieg ostrzykiwania mięśni botoksem powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza, w gabinecie dermatologicznym bądź klinice medycyny estetycznej. Zabieg zawsze poprzedzony jest wstępna konsultacją, podczas której medyk wyjaśnia działanie botoksu oraz informuje o przebiegu zabiegu. Obowiązkiem pacjenta jest natomiast poinformowanie o ewentualnych chorobach czy leczeniu, jakie stosuje.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu odmładzającego tego rodzaju jest ciąża i karmienie piersią. Botoks nie może być zastosowany też u osób, które zażywają leki rozrzedzające krew ani u tych, którzy cierpią na nowotwory. Dermatolog może nie podjąć się wykonania zabiegu na partii skóry obarczonej chorobami, takimi jak bielactwo, świerzb czy łuszczyca. Przeciwwskazaniem jest też czynny trądzik bądź czynna opryszczka, stany zapalne, silne podrażnienia czy rana otwarta.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *