Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa

Okazuje się, że alergia pokarmowa występuje nawet u co dziesiątego dziecka. Pierwsze jej objawy mogą wystąpić natomiast już u kilkutygodniowych niemowląt. Co ważne, alergia tego rodzaju wcale nie musi być dziedziczna a dzieci mogą wykazywać nietolerancję na niektóre rodzaje produktów nawet wtedy, gdy ich rodzice nigdy nie cierpieli na żadnego rodzaju uczulenie. Alergeny, czyli produkty, na jakie jest uczulone dziecko można określić dopiero po ukończeniu przez malca 3 roku życia – to właśnie wtedy jest możliwe wykonanie tekstów alergicznych.

Jakie objawy?

Najczęściej jednak łagodzenie objawów następuje wcześniej, na podstawie szczegółowego wywiadu z rodzicami i obserwacji dziecka a także eliminacji poszczególnych produktów, które mogą wywoływać uczulenie. Ciekawostką jest fakt, iż alergia pokarmowa może zniknąć samoistnie w wyniku dojrzewania układu pokarmowego najmłodszych. Nigdy jednak nie można mówić o jej całkowitym wyleczeniu.

 

Sprawdź także: Alergia na pyłki.

Niestety, w alergologii w ogóle nie funkcjonuje takie pojęcie jak wyleczenie. Alergia jest dysfunkcją układu immunologicznego, więc takie rozwiązanie jest niemożliwe do zastosowania, także dlatego, że zarówno organizm pacjenta, jego układ immunologiczny, jak i zewnętrzne czynniki środowiskowe – alergeny są zmienne, co sprawia, że także choroba alergiczna jest zmiennym, dynamicznym procesem

– podkreśla dr n. med. Eliza Wasilewska, specjalista alergologii oraz alergologii dziecięcej w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Pocieszającym jest jednak fakt, iż nietolerancja na pokarm danego rodzaju bardzo szybko daje o sobie znać. Dziecko cierpli na kolki, silne bóle brzucha, może wymiotować i mieć biegunkę. Bardzo często na jego skórze pojawiają się wykwity a cera staje się sucha i podrażniona.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem artykułynazdrowie.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *